2025. 03. 21.
időjárás

Az I. kerület egész évben töretlenül népszerű esküvői helyszín, mind a gyönyörű Úri utcai házasságkötő teremnek, mind az egyedi történelmi környezetnek köszönhetően. A Halászbástya és a pesti panoráma örökzöld fotóháttér.

Meghatározott pénteki, szombati napokon tartanak házasságkötéseket a budavári házasságkötő termekben, illetve külső helyszíneken. A május és a szeptember a legnépszerűbb hónapok, de a téli időszakot is sok szerelmes pár választja, hogy hivatalosan is összekösse életét. A polgári szertartás helyszínének kiválasztását a lakóhely nem befolyásolja. Amelyik anyakönyvi hivatalban bejelentik a házasságkötési szándékot, annak az illetékességi területén tudnak házasságot kötni. Az I. kerületnek adottságai miatt külön varázsa van, egyedülálló helyszín Budapesten, így sokan választják más kerületekből vagy településekről érkezők, sőt még külföldiek is.

Göndöcs Krisztina és Bakondi Piroska az Úri utcai házasságkötő teremben

Göndöcs Krisztina és Bakondi Piroska

Az országszerte ünnepelt házasság hetén az önkormányzat anyakönyvi hivatala részéről Bakondi Piroska fogadott minket meleg szeretettel, akárcsak az ide bejelentkező házasulandókat. A helyszín a városrészhez illeszkedően történelmi, és amint az anyakönyvvezető elmondta, az elmúlt évben 350 pár kötött itt házasságot. Vannak különleges kérések a szertartással kapcsolatban, az anyakönyvvezetők mindenben igyekeznek segíteni, de bizonyos határokat nem léphetnek át. A külső helyszíni házasságkötésnek külön díja van, amit a képviselő-testület rendeletben határoz meg. A házasságkötő termek esetén pedig szintén rendeletben meghatározott terembérleti díjat kell fizetni.

Házasságkötési ceremónia. Fotó: Kocsis Attila

Minden anyakönyvvezető más és más, mindenkinek megvan a saját stílusa, egyénisége. Az I. kerületi anyakönyvi hivatalban ketten dolgoznak – Bakondi Piroska és Göndöcs Krisztina. Mindketten igyekeznek személyes, szívhez szóló szertartásokat tartani a házasulók nagy örömére. „Gyakran mondom a pároknak, hogy szerencsére nem az anyakönyvvezetőn múlik egy házasság sikere, hanem csak a házasuló feleken. Néha találkozunk olyanokkal, akik visszatérnek, sőt olyanra is emlékszem, amikor a párokat mi beszéltünk rá, hogy ne apai elismerő nyilatkozatot tegyenek, hanem inkább házasodjanak össze.” Felmerült, vannak-e ezüst-, aranylakodalmak, akik sok-sok évtized után megerősítik a szövetségüket. Főként az 50 éves házassági évfordulóra jelentkeznek, de ezek már nem hivatalos házasságkötések. „Ilyenkor elbeszélgetünk a házaspárral arról, hogy milyen volt az elmúlt néhány évtizedük, a gyerekekről, unokákról, majd egy kedves, családias ceremónia keretében emlékezünk meg arról a bizonyos 50 évvel ezelőtti napról” – mesélte Bakondi Piroska.

Az anyakönyvvezető beszélt arról is, hogy 18 éve dolgozik ebben a munkakörben, amit mindig is a hivatásának tekintett. Családi indíttatásból választotta ezt a pályát, hiszen a férje édesanyja is anyakönyvvezető volt egy kis településen. Gyakran segített neki, még versmondásra is szívesen vállalkozott. Kiemelte azt is, hogy az anyakönyvvezetők munkájának nagy része adminisztratív, a szertartások levezetése úgymond „a hab a tortán”. Szóba került, hogy néhány alkalommal a korábbi polgármesterek is közreműködtek esküvőkön, többnyire külön felkérésre. Van tehát arra lehetőség, hogy a polgármester is bekapcsolódjon a polgári szertartásba, de szükséges az anyakönyvvezető segítsége is.

(A cikk megjelent a Várnegyed 2025/3. számában)

bannerhely

Kapcsolódó cikkek

© minden jog fenntartva - várnegyed magazin 2025