A mi Zórádunk – Sosem látott képek a Tabán festőjétől
Április 30-án nyitotta meg a kapuit a Precíz Bohém című Zórád Ernő-emlékkiállítás a Virág Benedek Házban. A rendezvényre nem véletlenül telt meg érdeklődőkkel a teljes kiállítótér: a nagyközönség a húsz éve elhunyt grafikusművész és képregényrajzoló olyan alkotásait tekintheti meg itt, amelyek eddig jó részt rejtve maradtak a nagyközönség elől.
A május 24-éig látogatható kiállítás megnyitóján nem volt egyszerű közel férkőzni Zórád Ernő eddig magángyűjteményekben szunnyadó képeihez. A Virág Benedek Ház kiállítótermeiben türelmetlenül várakozó tömeg nem győzte magába szívni a páratlan életerővel, mozgalmassággal és gazdag színvilággal bíró, szentimentalizmussal és humorral átitatott képek hangulatát.
A művészetek fellegvára
Az ünnepélyes keretek között megrendezett megnyitón Böröcz László miniszteri biztos köszönetet mondott a kiállítás szervezőinek, külön kiemelve Vecsey András ötletgazda szerepét.
„Az I. kerületnek minden adottsága megvan ahhoz, hogy a kultúra ápolásának és művelésének egyik fellegvára legyen” – fogalmazott Böröcz, aki szerint a városrész történelmileg is bővelkedik művészekben és művészi teljesítményekben. „Hálásak lehetünk azért, hogy ezt a kerületet szolgálhatjuk és építhetjük” – emelte ki a Fidesz helyi elnöke.
A Precíz Bohém
Szerényi Gábor grafikus, riporter, műsorvezető megnyitójában Zórád Ernő művészetét és életútját vázolta fel a jelenlévőknek. Felidézte, hogy az 1911-ben Balassagyarmaton született, de gyermekkorának nagy részét a Hont vármegyei Dacsókeszin töltő, majd 1921-ben Budapestre, a Tabánba kerülő Zórád kiemelkedő rajztehetsége már fiatalon megmutatkozott.
A második világháború után kezdett a sajtóban dolgozni: előbb a Magyar Vasárnap, majd a Pesti Izé rajzolója lett, majd 1951-ben az Ifjúsági Lap- és Könyvkiadó Vállalathoz került. Ott kezdetben címlapokat rajzolt a Füles rejtvényújságnak, 1957-ben pedig megjelent az első képregénye, a Karl May regényéből készült Winnetou.
Az ezt követő évtizedekben számtalan, általában irodalmi klasszikusokat feldolgozó képregénye jelent meg folytatásokban a különféle magazinokban, majd önálló albumokban is. Az 1970-es évektől kitűnt a védjegyévé vált kollázstechnikával.
Zórád Ernő 2000-ben kapta meg a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét, az I. kerületi önkormányzat pedig díszpolgári címet adományozott neki.
(Fotók: Tóth Tibor)