Igazi nyárnyitó buli zajlott május 1-jén a Tabánban, ahol az est fénypontjaként fellépett a Charlie Band, élén Horváth Károllyal, vagy ahogy mindenki ismeri, Charlie. Az idén már 78 éves, jellegzetes rekedt hangjáról ismert, rengeteg műfajban maradandót alkotó énekest sokadik alkalommal hallhatta a közönség a Tabán Fesztiválon. A Charlie Band frontembere a koncert előtt mesélt lapunknak életéről.
Sokat utazott a világban, a rendszerváltozás előtt sokáig élt távol Magyarországtól. Mit jelent Önnek az otthon?
Összesen tizenhat évet voltam külföldön, több periódusban. A Pannónia Expresszel a skandináv országokban, Svájcban, Spanyolországban, az arab világban játszottunk. Ami nagyon sokat jelentett akkor is annak ellenére, hogy távol éltem, az a családom. A szüleim még éltek, és a feleségem a gyerekünkkel időnként kijöttek hozzám. Ha hajón zenéltünk, akkor a hajóra. De mindvégig volt bennem egy késztetés, hogy haza kéne térni… A kilencvenes évek elején aztán szinte csak véletlenül találkoztam Tátrai Tiborral, és itthon vele kezdtem zenélni. Akkorra már engem teljesen elfelejtettek, a kutya nem volt rám kíváncsi. De kimentünk Amerikába, megcsináltuk a New York, New York című klipet, és a számot egyszerre elkezdték játszani a rádiók.
Fiatalként a lázadó budai ifjúság, a legendás Kalef-galeri tagjaival tartott kapcsolatot. Köztük is egy Tony nevezetű srác volt a jóbarátja, akinek az emlékét a New York-albumon még egy dalban is megidézte…
Igen, neki köszönhetem a Charlie nevet, nagyon szerettem őt! Ő akkoriban nem kaphatott útlevelet. Többek között neki is hoztam külföldről apróságokat, például farmert. Egyszer Tony megsértődött azon, hogy nem piros talpú tornacipőt hoztam külföldről, és a barátság megszakadt. De jópár évvel később, mikor hazatérve megint találkoztunk, mondta, nagyon büszke rám, hogy idáig jutottam. Sajnos már eltávozott közülünk.
Dalszövegeiben három központi helyszín tér vissza, a bár, a kávézó, a kocsma. Itt alakul a jó társaság, itt születik a jó zene?
Régen több ilyen meghatározó hely volt, ahová jártam, a Korzó, az Apostolok, az Erzsébet söröző, a Kis Royal. A MOM is, ahol hat éven át játszottam. A zene az ilyen helyeken születik meg, és mindig rólunk szól. Nálam a zene az első, és csak a második a szöveg.
Az I. kerület beírta magát a hazai könnyűzene történetébe, már csak az Ifipark és a Tabán miatt is. Milyen emlékei vannak ezekről a helyekről?
Miután hazatértem, az volt az első kérésem Rózsa Pistától, lemezkiadómtól, hogy szeretnék egyszer játszani a Tabánban, a Kisstadionban és (az azóta már leégett) BS-ben. Mindez megvalósult és ez nagyon nagy öröm számomra. A Tabánban az idei már a nagyon-nagyon sokadik, talán épp a tizenötödik alkalom, hogy fellépek. Az Ifipark meg… 1964-től minden kedden ott muzsikáltam, de az ottani bandák közül inkább azok futottak be, akiknek jobb kapcsolatai voltak, és akikről írt a sajtó. Ha véletlenül odakerültünk egy fotóra, azt hittük, be fogunk futni. Hát nem…
Azt nyilatkozta, szomorú amiatt, hogy sok száma közül csak kettőt-hármat játszanak a rádiók, és a közönség is a Jég dupla whisky-vel-t követeli. De nyilván van összefüggés!
A rádióknak nem kellene mást csinálni, mint évente egyszer leülni, és kidobálni ezeket a számokat, és más csoda dolgokat műsorra tűzni. De az Omegától se játszanak három számnál többet, nem mástól irigylem a műsoridőt. A Covid-időszakban készített Mindenen túl című albumom szerintem a legjobb lemezem mind között, annál jobb már nem is lesz. Nem csak a negyven éves számokkal kellene foglalkozni!
Amit viszont játszanak a rádiók, az a Curtis-szel együtt készített Maradunk végig!, ami egy nagy buliról, vidámságról, az életről szól.
Oké, ez valakinek megtetszett valahol, és elkezdték a rádiók… És a dal nem is rossz! Isten segedelmével itt vagyok, jól vagyok, boldogság van, a fiam zenész lett, unokám is van, mi kell még?
VILLÁMKÉRDÉS-VILLÁMVÁLASZ
- Gitár vagy trombita
Trombita - Skandinávia vagy arab országok?
Hát….(nevet) Skandinávia - Beatles vagy Rolling Stones
Mind a kettő - Újpest vagy a Kalef (a Széll Kálmán tér)
Mi összejárunk a régi kalefosokkal. Szeretem őket, mert van közös múltunk… és Újpest. - MVM Dome vagy Fény utcai piac?
Az MVM Dome nem, mert ott rossz az akusztika, voltam ott, nem lehet zenélni. Maradok az Arénánál. - Fasírtos tökfőzelék vagy svéd húsgolyó krumplipürével?
Nagyon jól főzök, úgyhogy tökfőzelék! - Pálinka vagy whisky?
Whisky!