2025. 04. 19.
időjárás

A túlsúly, az elhízás nem csupán esztétikai és önértékelési problémát okozhat, de számos betegség rizikófaktora, állapotának súlyosbítója is, sőt ma már önálló betegség. Dr. Jenei Zsigmond Máté, az Életmód Orvosi Központ kardiológusa, belgyógyász a tartós, biztonságos fogyás jelentőségére hívta fel a figyelmet.

– Létezik olyan betegség, amit nem befolyásol az elhízás?

– Már a teljes orvostársadalom tisztában van azzal, hogy a túlsúly, de főként az elhízás az egész szervezetre negatív hatással van, hiszen egy állandó gyulladásos állapotot tart fenn. Vagyis az olyan nyilvánvaló összefüggéseken túl, minthogy a nagyobb súly megterheli a mozgásszerveket, a szívet, befolyásolja a hormonrendszert és az emésztést, tulajdonképpen szinte minden szervrendszerre és az életminőségre is negatív hatást gyakorol.

– Milyen betegségeknek lehet rizikófaktora vagy súlyosbítója az elhízás?

– Érdemes kiemelni a metabolikus szindrómát, mint egyre elterjedtebb állapotot. Az alma típusú (vagyis hasra összpontosuló) elhízás, a magas vérnyomás, a magas vérzsírszint és a cukorbetegség ugyanis egy tünetegyüttest alkot, aminek legsúlyosabb szövődményei a szívinfarktus és a stroke, de állhat rejtetten többek közt az érszűkület vagy korai potenciazavar megjelenése mögött is. Ugyancsak erősebben fenyegeti a túlsúlyos embereket a reflux, ugyanis a hasi nyomás növekedésével a gyomorszáj záróizma kinyílik. Sőt, ha egy normál súlyú refluxos beteg felszed néhány kilót és a tünetei súlyosbodnak, neki is érdemes leadnia a kis felesleget. Kevesen gondolják, de az alvási apnoé is összefügg a túlsúllyal. Ez az a jelenség, amikor horkolás közben, hosszabb légzésszünet után az érintett hirtelen levegő után kapkod. Ennek legfontosabb rizikófaktora az elhízás, ugyanis a nyak területén is felhalmozódik a zsír, ami önmagában is akadályozza a légzést. Már 10 százaléknyi fogyás is javít az alvási apnoé állapotán! Ugyancsak erős kapcsolatot mutatnak az obezitással a zsírmáj és egyes daganatos betegségek, amelyek egyre fiatalabbakat is érintenek. A kutatások szerint ennek oka főként az életmódban keresendő, és az egyik legdominánsabb rizikófaktor az elhízás.

Dr. Jenei Zsigmond
Dr. Jenei Zsigmond

– Érdemes belevágni egy-egy csodaként kínált diétába, lehet gyorsan, tartósan fogyni velük?

– A „csodaszerek” sosem veszik figyelembe az adott személy állapotát, alapbetegségeit, lehetőségeit, ízlését. Sok divatos diéta egy-egy tápanyagcsoport extrém mértékű lecsökkentésén alapul, ami azt jelenti, hogy ha valaki abbahagyja azt, és visszaáll az eredeti táplálkozására, szinte garantált a visszahízás, a jojó-effektus. Egy személyre szabott életmód-programmal viszont, ami az egyéni célokra és adottságokra épül, nem jár koplalással és élvezhető mozgásprogramot tartalmaz, tartós lehet a fogyás.

– Hogyan fogyhatnak azok, akik valamilyen alapbetegséggel élnek és nem mernek belevágni a váltásba?

– Egy gondosan felépített programmal azoknak az idősebbeknek és a krónikus betegséggel élőknek is van esélyük a testsúlyrendezésre, akiknek ügyelniük kell a fogyásuk egészséges kivitelezésére. Különösen ajánlatos a szakértő vezetés a cukorbetegeknek, akik végképp nem kezdhetnek kampányszerű, gyors sikert ígérő fogyókúrákba. Ugyanilyen különleges figyelmet érdemelnek a szív- és érrendszeri, a hormonális vagy éppen a mozgásszervi panaszokkal küzdők, akiknél szintén nem mindegy, mit és milyen intenzitással mozognak, hogyan táplálkoznak. Hosszútávon pedig nem is kérdéses, hogy anyagilag, egészségileg és esztétikailag is jóval nagyobb a haszon, mint a csodamódszerekkel való kísérletezés esetén.

(A cikk megjelent a Várnegyed 2024/1. szám, fotó Pixabay)

bannerhely

Kapcsolódó cikkek

© minden jog fenntartva - várnegyed magazin 2025