Digitális hazatérés – Újabb huszonnyolc corvinát tett elérhetővé az Országos Széchényi Könyvtár
Hunyadi Mátyás híres könyvtára korának második legnagyobb gyűjteménye volt, mára azonban a kétezer kötetnek csupán tíz százaléka maradt fenn. Ebből lett elérhető digitálisan újabb több mint két tucat. A tudományos feldolgozásukat végző OSZK célja, hogy a lehető legtöbb megmaradt corvina online mindenki számára elérhető legyen.
Hunyadi Mátyás egykori Corvina-könyvtárából (Bibliotheca Corviniana) újabb 28 kódex digitális másolata vált elérhetővé a napokban az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) honlapján, a Corvina.hu-n. Az ebből az alkalomból rendezett sajtótájékoztatón Rózsa Dávid, az intézmény főigazgatója, Nagy János, a Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár és Zsupán Edina, a Corvina-projekt vezető kutatója és szerkesztője mutatták be a mintegy húsz éve indult kódexmentő program eredményeit a könyvtár főépületében.
A töredékeiben is fontos Corvina-könyvtár gyűjteménye nem csupán a magyar, hanem a nemzetközi humanizmus- és reneszánszkutatás egyik állandó, jelentős forráscsoportja, valamint Magyarország egyik kulturális jelölője a világban, ezért nagyfokú szakmaisággal és korunk elvárásaihoz mérten kell ápolnunk – fejtette ki köszöntőjében Rózsa Dávid.
Mint kiemelte, a 28 új digitális kódexet kiváló minőségű képekkel, a hazai kutatók munkáját dicsérő magyar és angol nyelvű adattartalommal tette mindenki számára elérhetővé az OSZK. Hangsúlyozta: a lehető legtöbb corvinát szeretnék így megjelentetni, ezért folyamatosan szerezik be és a töltik fel azok digitális másolatokat a bárki számára elérhető adatbázisba.
A 2022 májusában újraindított corvina-újraegyesítési program keretében idén májusig összesen 46 corvina digitális másolatát sikerült megszerezniük, valamint 19, már korábban beszerzett tétel közzétételéhez kaptak engedélyt – közölte Rózsa Dávid. A mostani 28 kódexet az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország, Németország, Ausztria, Lengyelország és Csehország intézményei bocsátották az OSZK rendelkezésére. Mátyás király egykori könyvtára 2000-nél is több kötetet tartalmazott, ebből ma az OSZK 37 darabot őriz. A 2002-ben létrehozott és 2018-ban megújult Corvina.hu oldal a kódexek teljes képi megjelenítésével mutatja be a corvinakutatás aktuális helyzetét. Az igazgató azt is elárulta, az épületben működik Közép-Európa legnagyobb és a „legszűkebb nemzetközi élmezőnybe” tartozó digitalizáló központja, amely évi 13 millió oldal bevitelére képes.
Nagy János Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár hangsúlyozta: fontos tudatosítani, az 1457 és 1490 között uralkodó Mátyás király könyvtárát nem zsákmányként hordták össze a világ tájairól, hanem jelentős részük Budán készült, így ezeket mi, magyarok adtuk az európai kultúrának. Felidézte, hogy a Bibliotheca Corvina korának második legnagyobb könyvtára volt, azonban a hatalmas gyűjteménynek csupán a tíz százaléka maradt fent. Ezeket jelenleg 14 ország 44 gyűjteménye őrzi.
Zsupán Edina projektvezető előadásában ismertette a corvinák összegyűjtésére tett erőfeszítések történetét, és azt, hogy ebben milyen szerepet játszik az Országos Széchényi Könyvtár, illetve a digitalizáció eszköze.
(A cikk megjelent a Várnegyed 2024/8. számában.)