Folyamatosan segíti az Ukrajnában élő magyarokat a Máltai Szeretetszolgálat. A beregszászi szervezet alapítója, Schumiczky András a Várnegyednek arról számolt be: a háború sújtotta országban gyakorlatilag eltűntek a hadra és munkára fogható férfi ak, ezért nemcsak segélycsomagokat osztanak, hanem ha kell, füvet kaszálnak vagy aggregátort szerelnek. A gyerekeknek játszóbuszok segítenek enyhíteni a háború okozta szenvedést.
Nemrégiben tért vissza Ukrajnából egy zaporizzsjai segélyakcióból, ami Beregszászról indult, és már indul is vissza segíteni Schumicky András (képünkön jobbra), a máltai lovagrend tagja, a beregszászi máltai szeretetszolgálat egyik alapítója. – Harminc éve járok segélyszállítmányokkal Beregszászba, amióta kitört a háború, különösen fontos lett a kárpátaljai magyarok segítése. Az elmúlt két évben 1700–1700 tonna segély érkezett a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat raktáraiba, amit ki is osztottak. Sajnos már egyre kevesebbet kapunk, az adományozók ugyanis már nem olyan lelkesek, mint kezdetben – mondta a Várnegyednek Schumicky András.
A FRONTKÖZELI TELEPÜLÉSEKET IS MEGLÁTOGATJÁK
Már fi atalként Kozma Imre atya mellett a keletnémet menekültek zugligeti elhelyezésének, továbbutaztatásának kulcsfi – gurája volt. Az ukrajnai háború kitörésekor pedig azonnal „szolgálatba helyezte magát” és a régi lelkesedéssel segíti az ukrajnai rászorulókat, szervezi – elsősorban Németországból – a segélyszállítmányokat a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat önkénteseként. Rendszeresen visz segítséget Ukrajna Kárpátokon túli, a fronthoz közeli településeire is. Ebben segít neki lánya, Schumicky Mária és bátyja, Schumicky György is.
VAN, HOGY FÜVET KELL KASZÁLNIUK
Mostanában sok olyan munkát kell elvégezni Beregszászban, amely a hétköznapi életben nem a segélyszállítók feladata volna: legutóbb például egyméteres füvet kaszáltak, mert nincs rá munkáskéz. Volt, hogy az aggregátort kellett beüzemelni, hogy az áramszünetek idején is tudják működtetni az elektromos targoncát, legyen világítás és működjön minden, amihez áram kell. – A segítők között szerencsére volt egy olyan fiatalember, aki egyébként biztonsági kamerák szerelésével foglalkozik, és meg tudta ezt oldani – jegyezte meg.
UTCAI RAZZIÁK
Ukrajnában július 16-ig kell regisztrálniuk magukat egy elektronikus adatbázisban a 18 és 60 közötti férfi aknak, hogy szükség esetén behívhassák őket, ezért a maradék katonaképes és munkára fogható férfi is eltűnt. Az utcán fogdossák össze az embereket, előfordult, hogy egy apuka az óvodai ballagásra kísérte a kislányát, amikor megjelentek a katonák, közrefogták az embereket és összesen hetven férfi t vittek el. – Az a papír, ami tegnap még védettséget jelentett, lehet, hogy ma már semmit sem ér – mutatott rá Schumicky András.
KAMIONNAL HETEKIG TARTHAT VISSZAJUTNI A HATÁRON
Beszámolt arról is, hogy Ukrajnába nem szívesen mennek az európai speditőrök, mert kamionnal bejutni 2-3 nap, visszafelé pedig akár 10-15 napot is kell várakozni a határon, ezt pedig senki nem tudja megfi zetni. A szatmárnémeti máltaiakkal ezért van egy megállapodásuk, az ottani telephelyen 10 kamionnyi árut tudnak tárolni, amelyet aztán kisteherautókkal, apránként juttatnak el Ukrajnába. ÉLELMISZERCSOMAGOKAT IS VISZNEK NAGY MENNYISÉGBEN Júliusban élelmiszer-egységcsomagokat visznek a magyaroknak Lembergbe (Lvivbe), Ternopilbe, Hmelnickijbe és Kijevbe. Minden város magyar kisebbségének képviselője jelezte, mire van igényük – ez főként tartós élelmiszert valamint higiéniai eszközöket jelent –, az utat és a segélyszállítmány összetételét pedig a magyar kormány és a Bethlen Gábor Alap finanszírozza.
TARGONCAVEZETŐKET IS VÁRNAK
Mindenki önként, ingyen jön segíteni, az elmúlt két évben legalább nyolcszáz ember szolgált velünk legalább egy hetet. A világ minden részéből érkeznek az önkéntesek és az adományok: Észak-Amerikától Ausztráliáig. Ezeknek köszönhetően tudjuk fenntartani a beregszászi szervezetet, legnagyobb támogatóink a Csilla von Boeselager asszony, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat társalapítójának, örökös tiszteletbeli elnökének nevét viselő alapítvány, valamint a Magyar Máltai Szeretetszolgálat – emelte ki. – Nemcsak adományokat várunk, bárki jöhet segíteni, egyebek között sofőrködni, targoncát vezetni, vagy a kerekesszékek és más gyógyászati segédeszközök előkészítésében, illetve szétosztásában segíteni – mondta.
JÁTSZÓBUSZOK A GYEREKEKNEK
A máltaiak összefogásának köszönhetően hetente két-három nap adományokból származó játékokkal megtöltött úgynevezett játszóbusz is működik Beregszászban, Lembergben és Ivano-Frankivszkban. Ezzel is próbálnak segítséget nyújtani a menekült vagy a háború borzalmai miatt nehéz helyzetbe került gyerekeknek.