2024. 09. 08.
időjárás

Kiheverte a hazai turizmus a koronavírus és a háborús energiaválság okozta hatásokat. A statisztikák szerint az I. kerületben tavaly csaknem 260 ezer vendéget és több mint hatszázezer vendégéjszakát regisztráltak a szálláshelyek, ami 25 százalékos növekedést jelent. A legtöbb látogató Amerikából, az Egyesült Királyságból, Németországból, Olaszországból és Dél-Koreából érkezett. Továbbra is a Halászbástya és a Mátyás-templom a legnépszerűbb látnivaló.

Hétköznap délelőtt a tikkasztó meleg ellenére tele van turistákkal a Clark Ádám tér, hosszú sorokban várnak a Budavári Sikló előtt, hogy a Várba jussanak. Szemben, a vári buszok megállójában sem igen hallani magyar szót. A 216-os buszon olaszok, amerikaiak és németek indulnak a Várba, akik a telefonjukon böngészik, merre, mit érdemes majd megnézni. A Hunyadi János út első kanyarja után pedig mindenki a lélegzetelállító budapesti panorámát csodálja, „bella parlamenta”, mondják többen, valaki arról beszél, hogy Barcelona is szép, de a magyar főváros sokkal szebb.

Már délelőtt nagy a tömeg a Dísz téren

A Dísz téren még javában zajlanak az építkezések, a turistacsoportok a kordonok között vonulnak, a Korona cukrászda előtt a tömeg egyik része az Oroszlános udvar és a Vár felé, a másik része pedig a Mátyás-templom és a Halászbástya irányába indul. A kockaköves Tárnok utcán egymást érik a segway-jel, retró kabrió katonai terepjáróval vagy elektromos kisbusszal közlekedő csoportok. A bajor söröző terasza a viszonylag korai időpont ellenére majdnem tele van, a közeli szuvenírboltok sem panaszkodhatnak a forgalomra.

A koronavírus okozta visszaesés már a múlté

A statisztikák szerint nyoma sincs már a koronavírus (Covid-19) okozta visszaesésnek. – Tavaly már 16,2 millió vendég 41,8 millió vendégéjszakát töltött Magyarországon, öt százalékkal többet mint 2022-ben, a 2019-es év teljesítményének pedig immár a 101 százalékát érte el a szektor. A magyar főváros forgalma már túlszárnyalta a pandémia előtti szintet – közölte a Vár negyed érdeklődésére a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ). Hozzátették: tavaly 5,4 millió vendég szállt meg Budapest szálláshelyein, 25 százalékkal többen, mint 2022-ben, és átlagosan 2,6 éjszakát töltöttek a magyar fővárosban. Az előrejelzések is pozitív képet festenek az év egészére nézve – emelték ki.

Negyedmillió turista járt tavaly az I. kerületben

Ami az I. kerületet illeti: az MTÜ szerint Budaváron tavaly 258 ezer vendéget és 613 ezer vendégéjszakát regisztráltak a szálláshelyek, ami 25 százalékkal szárnyalta túl a 2022. évi forgalmat. A kerület szálláshelyei legnagyobb számban az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Németország, Olaszország és Dél-Korea turistáit fogadták. A mobilcellaadatok szerint a leginkább látogatott I. kerületi helyszínek a Várnegyed és látványosságai, azon belül is a Halászbástya és a Mátyás-templom környéke.

Mátyás-templom: találkozás a szépséggel 

A templomban eltöltött idő attól is függ, hogy egyéni, csoportos, vagy kifejezetten szervezett turistáról van szó, illetve, hogy a templomteret, vagy a tornyot látogatják. A Toronytúra szervezett keretek között, 30 perces turnusokban történik, így ez könnyen kalkulálható, kb. 20-25 percet vesz igénybe – válaszolta a Várnegyed megkeresésére Erdész Zoltán, a Mátyás-templom Gondnokságának vezetője. A templomtérben a saját idegenvezetőink által tartott vezetések kb. 30-40 percet vesznek igénybe. Az egyéni látogatók jellemzően több időt töltenek a templomban, van idejük megnézni a kiállítást, az ajándékboltot, adott esetben van idejük elcsendesedni egy imára valamelyik kápolnában. Az iskolás csoportok szintén 30-40 percet töltenek a templomban, ha a saját programjainkon vesznek részt. A többi, saját vezetővel érkező csoport jellemzően 15-20 percet tölt a templomban. Az egyéni látogatók igénytől függően 15-30 percet töltenek a templomban. A templomban eltöltött idő a napszaktól is függ. 10 és 12 óra között fogadjuk a legtöbb látogatót. A látogatók nemzetiségéről pontos adatok nem állnak rendelkezésünkre. A munkatársak elmondása alapján a legtöbb érdeklődő Olaszországból, Spanyolországból és Németországból érkezik. Látogatóink közül sokan a templom névadójára kíváncsiak, sokakat érdekel az ún. huszártorony története, illetve a harangok. Küldetésünk, hogy az idelátogatóknak meg tudjuk mutatni azt, hogy a templom nem csupán egy érdekes történelmi helyszín, hanem alapvetően találkozások helyszíne: találkozás a templom szépségén, az itt megfordulókon és a liturgián keresztül a világot teremtő Istennel.

Megdupláznák a Budapestre érkezők számát

Bár most is úgy tűnik, rengeteg a turista – főleg a kiemelt helyszínnek számító I. kerületben –, az ágazat további fejlődésben bízik, és abban, hogy a fővárosba látogatók száma akár meg is duplázódhat.

– Magyarország tízmilliós országként húszmillió turistát tud befogadni, ami 2030-ra előrevetítve évi 50 millió vendégéjszakát generálhat a jelenlegi 41,8 millióról – mondta Könnyid László, az MTÜ vezérigazgatója egy nemrégiben rendezett szakmai kerekasztal-beszélgetésen. Hozzátette: a külföldi vendégéjszakák 60 százaléka Budapesten realizálódik.

A rendezvényen bemutatott tanulmány szerint Budapest képes volna megduplázni a turisták és az általuk itt töltött vendégéjszakák számát, illetve megkétszerezni-háromszorozni költéseiket a fővárosban. A Budapesthez hasonló adottságú hat európai város – Berlin, Barcelona, Lisszabon, Milánó, Prága és Bécs – átlagos részesedése a globális turisztikai piacból 0,65 százalék, szemben Budapest 0,37 százalékával. Ha a magyar főváros teljesen kihasználná a turizmusban rejlő lehetőségeit, 2030-ig évente akár 12 százalékkal is bővíthetné a külföldi turisták számát. Ez azt eredményezhetné, hogy a nemzetközi vendégéjszakák száma évi 7–14 millióval emelkedne, a turisták pedig kétszer-háromszor több pénzt, közel 6000 milliárd forintot költenének el.

(A cikk megjelent a Várnegyed 2024/12. számában)

bannerhely

Kapcsolódó cikkek

© minden jog fenntartva - várnegyed magazin 2024