2025. 06. 14.
időjárás

Hajdanán a csöndes budai várban a hivatalnokok csatos cipői koptatta Országház utca keleti oldalán laktak a pékek. Ezért hívták akkoriban az utcát Böckhengassénak, vagyis Sütő-utcának.

A szomorú 18. században, az 1700-as évek második felében Buda legnagyobb terme az egykori Felső vásár- vagy Bomba téren, a Fehér Kereszt fogadó épületében volt található. A budai polgárok ott tartották báljaikat és farsangi mulatságaikat, mígnem 1785-ben elkészült a Várban az ország háza, és a jó budaiak attól fogva ünnepelni, táncolni és mulatozni az alsóház díszes, két emelet magas üléstermébe jártak.

Szeretem az ilyen mondatokat.

Az Országház utca délen, a Szentháromság térről indul, és északon, a Kapisztrán téren, az egykori Helyőrségi templom szentélyénél, a Magdolna-torony mögötti romkert sarkánál ér véget. Az 1400-as években ez volt a Vár főutcája. Árpádházi királyok, magyar Anjouk és Luxemburgi Zsigmond telepítettek ide francia földről és Itáliából papokat, lovagokat, kézműveseket, itt volt a középkori Buda latin negyede, és az utca északi szakaszát hajdanán Olaszok utcájának hívták. Nem is gondolnánk, milyen kalandos hely az Országház utca. Olvassuk csak, miről tudósít 1892. március 7-én a Budapest című újság cikke: „Budavárában tegnap nagy feltűnést keltő letartóztatás történt. Szombatfalvy Albert detektívfőnök járt ott egy egész sereg nyomozóval, hogy kiderítsék bizonyos rongyos bankók titkát. A detektívek Turcsányi György újságkihordónál jártak az Országház utca 27-ik szám alatt, s házkutatást tartottak, melynek eredményeképpen pár ezer forintnyi elrongyolódott bankó került a rendőrség kezei közé.”

Budapesti Napló, 1904. augusztus 17. „Nemcsik András rovott múltú ügynöknek meggyűlt már a baja a rendőrséggel. Legutóbb csalás miatt körözték, közben azonban újabb csalásokat követett el. Tegnap sorra járta az Országház utca házmestereit, és a Házmesterek Jogvédő Egyesülete megbízottjának adva ki magát, egy korona tagdíj lefizetése ellenében az egyesület tagjainak nyilvánította őket.”

1900 márciusából: „Ma egy gyilkossági merénylet hozta izgatottságba a különben csöndes budai várat. A gyilkos is, az áldozat is intelligens ember, az egyik magánhivatalnok, a másik pedig ügyvéd, s a véres tettre a bosszú ösztönözte a gyilkost, mert az ügyvéd valami peres ügyben állítólag megkárosította.” Az áldozat dr. Horváth István, aki „az Országház utca 33-ik számú házban lakott, itt volt az ügyvédi irodája is, amelyben a merénylet történt. Az ötvenhét esztendős fiskális agglegény volt s bátyjával, Horváth Ferenc királyi tanácsos, nyugalmazott pénzügyigazgatóval, meg három húgával lakott együtt a házban. A merénylő nyugodtan, szinte hidegvérrel végzett áldozatával. Négyszer lőtt rá közvetlen közelből s mind a négy golyó talált.”

Keressünk valami derűsebbet, és pillantsunk be egyetlen épület födele alá. Az Országház utca 24. egykori lakói közt szemezgetek. Lássuk csak, ki mindenki lakott e házban?

Az 1880-as években Szepessy Kálmán, a prágai Szlávia életbiztosító bank vezérügynökségének vezérügynöke. Vele nagyjából egyidőben Volff Mihály államhivatalnok, Kerpely Antal minisztériumi tanácsos és Oehl Czeczilia Telegraphen-Manipulantin (vagyis távirdakezelőnő). Aztán Dréher János államhivatalnok, Püspöky Gráczián magánzó, 1898 körül Bucsek Sándorné szén- és fakereskedő, Magisztrát Ferencz hivatalszolga, Hasszán Mátyás kőműves. Az 1900- as évek legelején biztosan itt lakik egyebek közt Kasza Lajos honvéd huszárőrmester, Trajtler Tibor honvéd számjárulnok, Steinfeld Ernő kőnyomdász, Ládány Lajos betűöntő. Özvegy dr. emőkei Emich Gusztávné, született Dvorák Erzsébet magánzónő.

Ó, egy varázslatos, krúdys név! Liptószentandrási Andreánszky Mária. 1898. október 29-én halt meg nyolcvan éves korában. Ők mind itt laktak egykor. És még hányan! Menjünk időben kicsit messzebb. 1807-ben a házat gróf Dőry Gábor özvegye, báró Eötvös Katalin vásárolta meg. Hogy ki ő? És nekünk miért érdekes? Nos, az ő lányának, gróf Dőry Katalinnak és gróf Buttler János grófnak a viharos szerelme ihlette Mikszáth Kálmán Különös házasság című, híres regényét. Kettejük története kalandos, romantikus, felkavaró és felháborító. Nézzenek utána. Nem fogják megbánni.

(A cikk megjelent a Várnegyed 2024/7. számában)

bannerhely

Kapcsolódó cikkek

© minden jog fenntartva - várnegyed magazin 2025