Kanapékutyák ha találkoznak
Két francia bulldoggal járja a kerületet Gergő, akivel a Mészáros utcánál ismerkedtünk meg és a Csörsz Park felé vettük az irányt, ahol a legjobban szeret kutyázni. Első szereplői ők sorozatunknak, amelyben a kutya és gazdája szoros barátságát szeretnénk bemutatni és azt, ahogy mindezt megélik itt a Várnegyedben.
A fiatalabbik bulldog Pumba (6) az Oroszlánkirályból ismert varacskos disznóról kapta a nevét, nemcsak azért, mert nagydarab, hanem mert röfög, nagyon mohó, az evés és az ivás nála külön „mutatvány”, iszonyatosan horkol, gazdájuk Gergő szerint egy igazi kis malac bújt el benne. A Gizmó (7) nevet pedig a Szörnyecskék című nagysikerű amerikai film ihlette, hiszen a fülük és az arckifejezésük megszólalásig hasonlít a szürke francia bulldogra.
Nincs túl nagy mozgásigényük, ez megkönnyíti a városi létezést velük, ez volt a gyakorlati része annak, hogy rájuk esett Gergő választása. Kiskora óta nagyon tetszik neki a fajta, azonban nem az eszük miatt szereti őket, azt nem állítja, hogy túlontúl okos kutyatípussal állunk szembe. „Annyit tudtam elérni náluk, hogy az »ülj!« felszólításra engedelmeskednek, elsősorban akkor, ha valami finom falat van nálam. A testalkatuk miatt különösen vigyázni kell ezzel a mohósággal, 12-23 kilósak, de pici lábakon állnak.”
Pumbát és Gizmót egyáltalán nem zavarja a fotózás, noha lassan mozdulnak a fotósunk kérésére, mégis együttműködőnek tűnnek. Gazdájuk tudatosan így nevelte őket, ezért elég szociális a kutyapár. Gizmó érkezett először a családba, majd korábbi barátnője ragaszkodott ahhoz, hogy legyen egy másik kutyus, de szakításuk után Gergőre maradt mindkettő. Két ilyen törődésigényes jószág mellett elsődleges szempont volt az új párválasztásnál, hogy kutyapárti legyen az illető, aki aztán meg is érkezett a három barát mellé.
Leginkább az érdekel minket, hogy hova járnak legszívesebben. Gergő a két kerület határában lévő Csörsz Parkot említi, aminek hátránya, hogy mostanában sok a hajléktalan, és a kutyapiszkot nem tanulták még meg a gazdik eltakarítani. Noha zacskó mindig ki van helyezve a parkba erre a célra, valahogy sokan nem foglalkoznak ezzel. Gergőék éppen ezért a kutyafuttatót általában elkerülik. „Kutyabarátnak érzem a kerületet, talán azt lehet mondani, hogy a kutyások között van nagy különbség. Én nagyon sok gazdival vagyok jóban. Tavalyi évben sok támadás volt, amikor kutya kutyát vagy kutya embert támadott meg. Nálam alapvetés, hogy pórázon hordom őket, és mint a hímes tojásra, úgy vigyázok rájuk.”
Gergő szerint egész sok a kutyabarát hely a kerületben, de messze nem annyi, mint az unióban bárhol máshol. „Olaszországban sokszor voltam kutyákkal, ott bárhova bevihettem, szerették és vízzel kínálták őket. Van hová fejlődnünk még itthon ebben a tekintetben.”
Pumbáék játékosak, még akkor is, ha alapvetően kanapékutyák, ha azonban egy másik ugyanilyen kutyafajtával találkoznak, akkor teljesen lemerevedve nézik egymást, mintha a tükörképüket látnák. Elég divatos fajta itthon, néhány éve 2022-ben a legnépszerűbb kutyának választották. Gergő azt is hozzáteszi, hogy nem olcsó fajta, elég érzékenyek az adottságaik miatt.
„Nagyon nagy szociális alap, ha az ember elkezd kutyázni. Igaz, hogy általában a kutya nevét jegyezzük meg, már csak azért is, mert nem mindig ugyanaz a gazdi hozza le az állatot. A rendszeres találkozások általában elég szoros ismeretségeket alakítanak ki a helyben lakókkal, olyan széles körben, amit kutya nélkül nem szereznénk meg.”
(A cikk megjelent a Várnegyed 2024/16. számában)
Fotók: Kaiser Ákos