Lezajlott az átadás-átvétel a Városházán
Október 1-jén, reggel 9 órakor kezdődött meg az önkormányzati átadás-átvétel aktusa az I. kerületi Városházán. A több órás folyamat jelentőségéről Böröcz Lászlót kérdeztük, aki október 3-án teszi le a polgármesteri esküjét.
Véget ért az a négy hónapos, a június 9-i önkormányzati választástól október 1jéig tartó időszak, amely során a még hivatalban lévő polgármesterek irányították az önkormányzatokat. A periódus országszerte okozott konfliktusokat a leköszönő városvezetők és a képviselő-testületek között, de az I. kerület – a jobboldali képviselői többség okán – ebben az időszakban is mentes maradt a hosszú távú politikai döntésektől.
Miről szól a procedúra?
Politikai szempontból lehet jelentősége annak, hogy történik-e kézfogás a felek között, vagy a még hivatalban lévő városvezető átadja-e a település Facebook-oldalának kezelését az új stábnak, a törvényi szabályozás értelmében azonban az alábbiakat mindenképp jegyzőkönyvben kell rögzíteni:
- Személyek és időpontok: Az átadó tisztségének megszűnése, az átadás időpontja, jelenlévők nevei, tisztségeik.
- Iratok és ügyek: Az átadónál lévő ügyek, folyamatban lévő iratok.
- Pénzügyi helyzet: Az önkormányzat pénzügyi helyzete, 60 napon túli tartozások, követelések, hitelek.
- Pályázatok, beruházások: Megvalósítás alatt álló projektek, beruházások, közbeszerzések.
- Jogosultságok: Banki aláírások, kötelezettségvállalási jogok nyilvántartása.
- Közszolgáltatások és szervezetek: Az önkormányzat által alapított szervezetek gazdálkodása.
- Eszközök és iratok: Hivatalos bélyegzők, személyes használatra szánt eszközök.
- Jogviták: Folyamatban lévő peres ügyek, végrehajtási eljárások.
- Médiatartalmak: Az önkormányzat médiatevékenysége, közösségimédia-hozzáférései.
- Egyéb információk: Az átadás-átvételhez szükséges egyéb tények.
A jegyzőkönyv elkészítésével egyidejűleg át kell tekinteni a következő dokumentumokat:
- A gazdasági programot, valamint az átadás évében elfogadott költségvetési és zárszámadási rendeletet, költségvetési beszámolót, az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatáról szóló önkormányzati rendeletet.
- Az önkormányzat aktuális (éves) vagyonmérlegét és a vagyonkataszterét, a vagyongazdálkodásról szóló önkormányzati rendeletet.
- Az önkormányzati társulásokra vonatkozó megállapodásokat.
- Az átadó által aláírt szerződéseket, kötelezettségvállalásokat.
- A közös hivatalt létrehozó megállapodást.
Ugyan az átadás-átvétel akkor is megtörténik, ha az valamelyik fél távollétében zajlik, október 1-jén a Városházán mind V. Naszályi Márta leköszönő, mind Böröcz László megválasztott polgármester személyesen vett részt a folyamatban.
Megelőzték Böröcz Lászlót a polgármesteri székben
A polgármesteri székbe azonban rendhagyó módon nem Böröcz László ülhetett elsőként az átadás-átvételt követően, hanem a Budavári Általános Iskola egyik ötödik osztályos tanulója, Méhes Márk, akivel a még eskü előtt álló városvezető a kampányban találkozott, és aki lelkesen segítette a jobboldali képviselők munkáját.
A fiatal fiút egyébként érdekli a politika és a közélet, a kedvenc tantárgya pedig a történelem.
Mint Böröcz László fogalmazott, számos komoly feladat és kihívás áll a városvezetés előtt, amelyek megoldása alapvetően befolyásolja a kerület hosszú távú jövőjét. „A célkitűzések megvalósítása érdekében minden rendelkezésre álló erőforrást mozgósítunk, és a munkát a legmagasabb szakmai színvonalon végezzük annak érdekében, hogy a feladatokat határidőre teljesítsük. A munka most veszi kezdetét, és az elkövetkező időszakban kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a kerület élhetőbbé, gazdaságilag fenntarthatóbbá és infrastrukturálisan fejlettebbé váljon. A cél az, hogy a rendelkezésre álló források hatékony felhasználásával egy kiegyensúlyozott, modern várost hozzunk létre. Ebben számítunk az itt élők figyelmére és az önkormányzatban dolgozók munkájára egyaránt.”
A Budavári Önkormányzat október 3-án tartja alakuló ülését, ahol a 11 képviselő és a polgármester leteszi esküjét.