2025. 03. 21.
időjárás

Három évvel ezelőtt a Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) szervezésében indult útjára az Aktív Iskola Program, amely a testnevelési órákon kívüli mozgásra ösztönzi a diákokat. Hogy milyen pozitív hozadékai vannak a kezdeményezésnek, arról Hallgató Csaba, a Budapest I. Kerületi Batthyány Lajos Általános Iskola testnevelés tanára mesélt a Várnegyednek.

A 2022-ben elindult Aktív Iskola Programnak kettős célja van: azon kívül, hogy olyan iskolai környezetet alakítsanak ki, amely egészséges életmódra ösztönzi a tanulókat, a testnevelést tanító pedagógusok folyamatos fejlesztése és képzése is fontos szempont. „A különböző felmérések, kutatások azt mutatták, hogy a diákok napi mozgásmennyisége drasztikusan, napi 20 percre csökkent” – mondta el Hallgató Csaba, aki hozzátette, hogy az MDSZ-t ez inspirálta a motivációs program kidolgozására, amelyben a Batthyány Lajos Általános Iskola már 2023-tól részt vesz.

A pedagógus örömmel újságolta, hogy az alapvetően általános iskolás korosztályra kitalált és optimalizált programnak köszönhetően az eddigi negatív tendencia már náluk is megfordult, és a diákok napi mozgásmennyisége 50 percre nőtt. „Ennek számos pozitív hatása van a gyerekeknél mind a tanulmányi eredményeikre, mind a fittségi állapotukra nézve” – állítja a pedagógus.

A gyerekek a testnevelés órákon elsajátítják az alapokat, hogy a tornatermen kívül is menjen a mozgás
A gyerekek a testnevelés órákon elsajátítják az alapokat, hogy a tornatermen kívül is menjen a mozgás (Forrás: Facebook)

A program az alábbi pilléreken nyugszik:

1. Minőségi testnevelés: Ennek keretében külső és belső továbbképzéseken, módszertani előadásokon fejlesztik a testnevelő pedagógusok készségeit.

2. Diákönkéntesség: A tornatanárok minél több olyan, felsőbb évfolyamos diákot igyekeznek bevonni a sportprogramok szervezésébe, akik később segíthetnek nekik a koordinációban és ezt a hagyományt potenciálisan tovább vihetik a tanulmányaik során.

3. Partnerség: Ennek keretében igyekeznek minél szélesebb körben bemutatni a programot, és olyan támogatókat bevonni a működésébe, akik akár eszközökkel, akár tudással és tapasztalattal tudják segíteni az intézményt – mint például a külső sportegyesületek.

4. Testnevelés órán kívüli mozgás: Ennek célja, hogy mind időben, mind minőségben feltornázzák a gyerekek mozgással töltött idejét.

„Az utóbbi lényege, hogy a résztvevők beiktatnak az órarendjükbe egy legalább 15 perces mozgásszünetet, ami alatt szabadon használhatják az iskola sport-infrastruktúráját” – emelte ki Hallgató Csaba, aki büszkén újságolta, hogy náluk gyakorlatilag minden szünet mozgásszünetté alakult az elmúlt tanévben.

Batthyány Iskola sportbox
A sportbox mindennel, ami egy mozgásszünethez kell (Forrás: Facebook)

– Van egy úgynevezett sportboxunk tele eszközökkel, amiket a gyerekek bármikor használhatnak, amikor az udvaron tartózkodnak, és ezt mindig ki is használják – tette hozzá a pedagógus, aki szerint a gyerekek feltalálják magukat, ha megkapják ehhez a lehetőséget, illetve a testnevelés órákon elsajátítják a kellő tudást, beleértve a szabadidősportokat is. „Az elején mi se tudtunk, hogy mire számítsunk, de a program teljes mértékben beváltotta a hozzá fűzött reményeket” – árulta el a Batthyány Iskola tanára, aki szerint az intézmény élete ma már elképzelhetetlen lenne enélkül a program nélkül.

(Forrás: Facebook)

Az Aktív Iskola Program által kínált foglalkozásokból az intézmények választják ki a tanév elején, hogy miket szeretnének megvalósítani a nekik testhezálló vállalásokból, a teljesített modulok után pedig jutalmat kapnak, ami az MDSZ webshopján konkrét sporteszközökre vásárolható le. „A tavalyi »kísérleti« évben már 150 ezer forintnyi eszközt tudunk vásárolni, idén pedig 500 ezer forintos keretet céloztunk meg” – mondta Hallgató Csaba, hozzátéve, hogy az éves teljesítménynek három fokozata van: arany, ezüst és bronz. A Batthyány – három szakpedagógussal dolgozó, kicsi iskolaként – a tesztév után idén a bronz fokozatot célozta meg. A reménybeli forrásból a fogyóeszközöknek számító elhasználódott sportfelszerelések pótlására, új eszközök beszerzésére, illetve tanári továbbképzésre és vendégelőadók meghívására is juthat keret.

bannerhely

Kapcsolódó cikkek

© minden jog fenntartva - várnegyed magazin 2025