Ezzel a csomóponttal valamit tenni kell!
Lakossági egyeztetésen ismertette Böröcz László polgármester és Fazekas Csilla alpolgármester, a körzet önkormányzati képviselője a Batthyány utca és az Ostrom utca kereszteződésének átalakítási terveit. A kereszteződésben a lakók és a közlekedési szakemberek szerint is nehézkes a gyalogos közlekedés, bizonytalan az autós elsőbbségi helyzet. A gyalogosok számára hosszú az átkelési távolság és rossz a beláthatóság, ami a babakocsival, kisgyerekkel közlekedőknek, illetve az időseknek is komoly nehézséget jelent. A polgármester kiemelte, az önkormányzat számára egyaránt fontos a biztonságosabb gyalogos- és kerékpáros közlekedés, a zöldebb városi környezet és a parkolási kapacitás megőrzése is. Mint fogalmazott, az a cél, hogy mindenki biztonságosan, kiszámíthatóan közlekedhessen, nem cél a helyi autósok „kiszorítása” a kerületből, de az átmenő forgalmat visszaszorítanák.
A fórumon két fő koncepciót ismertettek. Az első egy körforgalom kialakítása. Ennek előnye, hogy egyértelműbbé tenné az elsőbbségi viszonyokat, az autók lassításra kényszerülnének, ugyanakkor nem kellene teljesen megállniuk, dinamikus továbbhaladást téve lehetővé. A járdaszakaszokat kiszélesítenék, rövidebbé válna a gyalogosok átkelési útvonala. A második koncepció szintemelést tartalmaz, amely lassításra késztetné az autósokat. Ez a megoldás biztonságosabb gyalogos átkelést, lassabb és kiszámíthatóbb autós forgalmat, valamint több zöldfelület kialakításának lehetőségét is biztosíthatja úgy, hogy közben jobban illeszkedik a környék adottságaihoz, ráadásul egyszerűbben és olcsóbban kivitelezhető.
Mindkét terv fontos eleme az Ostrom utca részleges egyirányúsítása, hogy a csomópont biztonságosabbá tételével megszűnő parkolóhelyeFotó: Kuthi Áron ket pótolni lehessen. A Szabó Ilonka utca vonala feletti szakaszon a Bécsi kapu téri irányban csak felfelé lehetne közlekedni, ami további parkolóhelyek kialakítására adna lehetőséget. Itt a körforgalmas változatban hat, a kiemelt kereszteződéses verzióban tíz plusz parkolóhellyel számolnak. Emellett a környéken kizárólagos lakossági parkolóhelyek kijelölését is tervezik.
Volt, aki úgy vélte, elég lenne az Ostrom utcai elsőbbségi rend módosítása, illetve egy stop tábla és fekvőrendőr elhelyezése a Batthyány utcában, mert ez parkolóhely-vesztés nélkül tenné biztonságosabbá a csomópontot. Mások a környék súlyos parkolási problémáit emelték ki.
A bemutatott tervek közül végül a körforgalom kialakítását elvetették, elsősorban a csomópont fizikai adottságai miatt. A fórum végén elhangzott: zebrák kijelölésére a jelenlegi szabályozás miatt nincs lehetőség, mivel a 30-as övezetben a fővárosi előírások ezt nem támogatják, ahogy stop tábla kihelyezését sem. A közös gondolkodás eredményeképp a kiemelt forgalomlassítókkal ellátott csomópont kialakítása még idén elkezdődhet.