Túl van az első közmeghallgatáson az új városvezetés
A november 28-ai közmeghallgatáson számos fontos témában kérdezték a helyi lakók az I. kerület októberben hivatalba lépett vezetését. Böröcz László igyekezett minden felvetésre megnyugtató választ adni, illetve polgármesteri beszámolójában kitért a közelmúlt eseményeire és az önkormányzat jövőbeli terveire.
A kerület köztisztaságával kapcsolatban Böröcz László hangsúlyozta, hogy a képviselő-testület már döntött a Városüzemeltető Kft. létrehozásáról, ennek az egyik divíziója felel majd a köztisztaságért. Szerinte ahhoz, hogy a szükséges fejlesztéseket el tudják végezni, előbb szervezeti átalakításra van szükség. Ennek része a közterület-felügyelet átalakítását, és a Budavári Önkormányzati Rendészet létrehozását, ami jövő tavasszal már érzékelhető változásokat fog hozni.
A kukákból a szemetet kirángató varjak problémájára megoldás lehet a kukák lecserélése, amit a Főváros tervez, de akár az önkormányzat is terveztethet új, madárbiztos szemétgyűjtőket, amelyek illeszkednek a világörökségi környezetbe.
Megújítandó várfalak
A várfalak általános, leromlott állapotával és azok szándékos rongálásával kapcsolatban a polgármester közölte, hogy tavasszal lesz egy nagyobb felmérés, ami azt vizsgálja, hogy a 2014-es állapothoz képest milyen változások álltak be az építményben. A várfalból előtörő növényzet problémáját kertészeti faladatnak nevezte, amelyben jelenleg a BUJSZ és a GAMESZ az illetékes. Elárulta: az önkormányzat jelenleg is vizsgálja azokat a hazai és uniós pályázati lehetőségeket, amelyekkel megkezdhetik a várfal felújítását. Jövő június-július tájékán derül ki, hogy ez sikerrel járhat-e.
Kiszámíthatóság kell
Böröcz László polgármesteri beszámolójában kiemelte a Budavári Városüzemeltetési Kft. szerepét, ami a jövőben a karbantartási munkákért, a zöldfelületek kezeléséért, kisebb javítási munkákért és a parkolási, üzemeltetési feladatokért felel majd. Szót ejtett a Budavári Közösségi Nonprofit Kft.-ről is, amelyhez a sport, a rendezvényszervezés, a kulturális terület és a Várnegyed újság kiadása tartozik majd.
Böröcz László a nagyobb közparkok állapotáról is beszélt, ennek kapcsán külön kiemelte, hogy a Fővárossal arról is tárgyaltak, hogyan rendezhetnék hosszú távon a Vérmező helyzetét. A polgármester kijelentette, hogy a kerület hajlandó sokkal több pénzt áldozni a terület rendbe tételére, ha cserébe megkapja annak a vagyonkezelési jogát. Hozzátette, hogy a főváros vállalta, hogy a kerülettől kapott 140 millió forintért cserébe rekortán futópályát épít a Vérmezőn, és rendbe hozza az ottani közvilágítást (ez később a közvilágítás tervezésére, illetve a Vagon étterem környékének rendbetételére módosult), ám ez október 31-éig nem történt meg, így az összeget vissza kell fizetnie a kerület számára.
„Nem célunk a látványpékség. Nem az elmúlt ciklus lakossági egyeztetéseit szeretnénk folytatni, amelyeken mindig ugyanaz a 12 fő jelent meg, hanem valódi kérdésekben, valódi megoldásokhoz szeretnénk kikérni az itt élők véleményét, amit gyorsabban és hatékonyabban szeretnénk becsatornázni az önkormányzat működésébe” – szögezte le Böröcz László, hozzátéve, hogy erre és a probléma-bejelentés hatékonyabbá tételére is szeretnének applikációt kidolgozni.
A polgármester azt is elmondta, hogy átláthatóbb, kiszámíthatóbb, tervezhetőbb pályázatokat szeretnének, mert az eddigi szisztéma, amelyben leghamarabb októberben fizették ki a társasházaknak és szervezeteknek a tavasszal megítélt forrásokat, nem működőképes. A városvezetés célja, hogy leegyszerűsítsék a támogatási rendeletet is, csökkentsék a bürokráciát, illetve minden pályázatot lehetőleg év elején, időben kihirdessenek.