Újjáépítették a Vöröskereszt-székházat
Újabb tájsebet gyógyítottak be a Budai Várban, az eredeti tervek és archív fotók alapján befejeződött az eredetileg 1902-ben átadott Vöröskereszt-székház újjáépítése. A munkálatok során eredeti terveket és korabeli fényképeket követtek a szakemberek, emellett felhasználták a modern technológia vívmányait is. Az új épület külső jegyeiben hűen követi a századfordulón itt állt ötszintes palotát, amelyet Hauszmann Alajos és Hültl Dezső tervezett.
Ismét látható az épület patinázott díszműbádogos tetőzete, újjászülettek a homlokzati díszek, a sarokkupolák és azok groteszk fejdíszei is. Az épület főbejáratánál újra állnak az oroszlánfejes posztamensen nyugvó dór stílusú, süttői mészkő oszlopok, amelyek közel négy méter magasak, súlyuk pedig eléri a 2,5 tonnát. Egykori formájában csodálható meg a hajdani díszterem is, amelynek falikárpitja az eredeti szövés technika és alapanyagok felhasználásával készült. A rekonstruált lépcsőházat ismét a történelmi középcímert mintázó, színes üvegmozaik díszíti. Az üvegtetővel fedett belső udvarban visszaállították az öntöttvas oszlopokat és kovácsoltvas korlátokkal alátámasztott, háromoldali körfolyosót. Az iroda épület további tereiben korszerű belsőépítészeti és épületgépészeti megoldásokat alkalmaztak.
Az 1902-ben épült eredeti Vöröskereszt-székház 1920-tól a Külügyminisztérium otthona lett. Budapest ostromakor több bombatalálatot is kapott: a Színház utcai oldal lépcsőház fölötti emeletei teljesen megsemmisültek, a födémek beomlottak, a tető kiégett. Újjáépíthető lett volna, de inkább lebontották. A telek a második világháború után jóvátételként az Egyesült Államok tulajdonába került, és ott is maradt 1989-ig, ám közben a szomszédos óvoda is használta udvarként, majd zsibvásárként funkcionált.
(A cikk megjelent a Várnegyed 2025/1. számában)