Újra a névadóé a főszerep a megújult Borsos Miklós Emléklakásban
Újra irodalmi események, klasszikus zenei koncertek, könyvbemutatók, civil szervezetek és művészek előadásai tölthetik meg élettel a lakást, ahol Borsos Miklós élete utolsó éveit töltötte – adta hírül a Magyar Nemzet. Az erdélyi magyar szobrász- és éremművész, grafikus emlékezete végre ismét birtokba veheti az őt megérdemlő helyet a megújult környezetben.
Újra édes az otthon
Az Úri utca 6. szám alatt található emléklakásban a közelmúltig egy egészen más, Borsos Miklósétól merőben idegen szellemiség költözött be, amely számára V. Naszályi Márta polgármester nyitott ajtót.
Az egykori Kossuth téri székházukból kilakoltatott Politikatörténeti Intézet 2021-ben jelképes, mindössze havi 24 ezer forintos összegért vehette bérbe az ingatlant az I. kerületi önkormányzattól. Ez a helyzet a kerületi lakosok mellett a határon túli magyarok körében sem aratott sikert. A Szebeni Magyarok Egyesülete (a művész Nagyszebenben született) is csatlakozott a tiltakozók táborához.
Az áldatlan állapot Böröcz László, Budapest világörökségi területfejlesztésének kommunikációjáért felelős miniszteri biztosnak, illetve a helyi képviselő-testület jobboldali többségének köszönhetően 2022-ben megszűnt.
„Így végre a neki járó tisztelettel ápolhatjuk rendkívüli szobrászművészünk hagyatékát, örökségét”
– fogalmazott közösségi oldalán Böröcz.
Közösségi élmények
A lapnak nyilatkozó Hosszu Enikő, az intézmény munkatársa elárulta, hogy a közeljövőben ismét élettel telik meg a nemrég felújított kiállítótér. Újra a klasszikus zenei koncertek, könyvbemutatók, civil szervezetek és művészek előadásai játszhatják majd a főszerepet a néhai polihisztor emléke előtt tisztelgő lakásmúzeumban.
Az érdeklődők január 27-én, halálának évfordulóján a múzeum munkatársaival közösen hajthatnak fejet a szobrász Farkasréti temetőben található sírjánál. Az Úri utca 6. szám alatt ezt követően emlékműsort tartanak. December 6-án pedig az alkotó névnapját ünneplik a múzeum munkatársai.
„Terveink között szerepel, hogy rendszeresen összegyűlünk, kamarahangversenyt tartunk, előadásokat rendezünk, őrizve Borsos Miklós emlékét, szellemiségét”
– fogalmazott Hosszu Enikő.
Ki volt Borsos Miklós?
Borsos Miklós 1906. augusztus 13-án látta meg a napvilágot az dél-erdélyi Nagyszebenben. Családja 1916-ban Győrbe menekült az első világháborús erdélyi román offenzíva elől. Az ottani bencés gimnázium növendéke lett, majd Firenzében tanulmányozta a reneszánsz művészeteket. 1924-ben mutatkozott be először festményeivel a nagyközönségnek egy győri kiállításon. Apja műhelyében lett aranyműves, sokáig vésnöki munkából élt. 1925-től rajzokat, majd rézkarcokat is készített. Bejárta Olaszországot, Dél-Franciaországot, Erdélyt, közben rövid ideig a Magyar Képzőművészeti Főiskolán Glatz Oszkár tanítványa volt. 1931-től kezdett szobrászkodni, alkotásait rézlemezből, fából, majd kőből készítette. 1934-ben végleg felhagyott a festészettel, mert nem tartotta magát elég jónak, és sajnos meg is semmisítette több remekművét.
Tanított a Magyar Iparművészeti Főiskolán és a Magyar Képzőművészeti Főiskolán. Már a két háború közti időszakban felfedezte magának Tihanyt, de igazi alkotói menedékké csak az 1960-as években vált számára a balatoni vidék. Az 1956-os forradalmat és szabadságharcot követően távoznia kellett a képzőművészeti főiskola tanári karából. Ebben a mellőzött időszakban a pannon táj és európai tanulmányútja nyújtott neki vigaszt. Nagy áttörést az 1965-ös tihanyi kiállítása hozott, amely ismét visszaemelte színvonalas művészetét a köztudatba – fogalmaz a Magyar Nemzet cikke.
Budapesten több alkotása is látható, köztük a Clark Ádám téren a 0 kilométerkő. 1990. január 27-én Budapesten hunyt el.
A művész halálát követően felesége, Kéry Ilona kérésére lakásmúzeumot alakítottak ki a művész szobájának berendezési tárgyaival és alkotásaival. Az örökösök később ezeket a tárgyakat a budavári önkormányzatnak adományozták.
Az emléklakás nyitvatartási ideje: szerda 10-től 18 óráig, szombat 10-től 14 óráig. Előzetes bejelentkezés után máskor is fel lehet keresni a múzeumot.