2025. 03. 21.
időjárás

A Kortárs Építészeti Központ (KÉK) zöldítési pályázatot hirdetett budapesti lakóházaknak, hogy a közösségek saját környezetüket szebbé és élhetőbbé tehessék. A legkiemelkedőbb projektek értékes támogatásban részesülnek.

A 2025-ös Budapest100 fő témája a városi zöldfelületek megőrzése és fejlesztése, így a szervező Kortárs Építészeti Központ (KÉK) pályázatot hirdet budapesti lakóközösségek számára, hogy gangjaik, belső udvaraik vagy tetőteraszaik zöldítésével hozzájáruljanak egy fenntarthatóbb fővároshoz.

A pályázaton olyan társasházak és lakóközösségek vehetnek részt, amelyek elkötelezettek egy közösségi zöldítési projekt megvalósítása és hosszú távú fenntartása mellett, illetve gondoskodnak is az elkészült zöldfelületekről.

A támogatás a következő elemekre fordítható:

  • Belső udvarok zöldítése: Növényágyások, cserjék, fák telepítése; zöldfelületek újragondolása és kialakítása.
  • Gangok és közös terek zöldítése: Futónövények, virágládák kihelyezése, függőleges kertek létrehozása, amelyek javítják az épület mikroklímáját.
  • Tetőkertek fejlesztése: Közös használatú, de (részben) kihasználatlan tetőteraszok zöldítése, közösségi ponttá alakítása.
  • Madár- és rovarbarát kertek: Zöldfelületek tervezése és kialakítása, amelyek elősegítik a városi biodiverzitás növelését.

Mit nyerhetnek a pályázók?

Minden pályázó indulót támogatásban részesít a projekt megkezdéséhez, a három legkiemelkedőbb kezdeményezés pedig 150–200 ezer forint értékű kertészeti támogatást kap az Oázis Kertészet és az Életfa Permakultúra jóvoltából. Ezen felül a nyertesek egy online és egy személyes szakmai tanácsadáson vehetnek részt a permakultúra-tervezés alapjairól, az élelmiszerbiztonságról, és a vízgazdálkodás kérdéseiről. Valamint eszközöket és növényeket is kapnak terveik megvalósításához.

A támogatás az alábbiakra használható fel:

  • Kerti szerszámok (ásók, kapák, metszőollók… stb.);
  • növények (fák, cserjék, évelők, egynyári virágok);
  • növénytartók, virágládák, futtatórácsok;
  • talaj és tápanyagok (termőföld, mulcs, komposzt);
  • madáretetők és egyéb, biodiverzitást segítő eszközök.

A zsűri a közösségi összefogás, a környezeti hatás, az esztétikai és funkcionális érték és a fenntarthatóság alapján dönt, illetve kiemelten fontosnak tartja, hogy a projekt a lakóközösség egészét szolgálja, és a jövőben elősegítse a lakók közösségi programjait, teret adjon egymás megismerésére.

Egy jó példa az I. kerületből: kert a gang közepén a Szilágyi Dezső tér 4-ben (fotó: Várnegyed)

Menetrend

A kiírás szerint 2025. március 23-áig lehet jelentkezni a támogatásra; a jelentkezéseket a KÉK március 24. és 30. között bírálja el és március 31-én hirdetnek eredményt.

A pályázati projektek megvalósítására április 1. és május 16. között kerül sor, majd a lakóházak a Budapest100 hétvégéjén, május 24–25-én nyitják meg a kapuikat a látogatók előtt.

Hogyan lehet jelentkezni?

A részletes pályázati útmutató és a szükséges dokumentumok letölthetők a Budapest100 honlapjáról:

Bővebb információ és kapcsolat:

(Címlapkép: Facebook)

bannerhely
© minden jog fenntartva - várnegyed magazin 2025