2025. 01. 13.
időjárás

A mellkasi fájdalom érzése gyakran ijesztő, sokan rögtön a szívinfarktusra asszociálnak. Holott dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint az eseteknek csupán kisebb része az, amikor szív eredetű a fájdalom, de a kivizsgálást mindenképpen érdemes elvégeztetni.

SZÁMOS OKA LEHET A MELLKASI FÁJDALOMNAK

Terheléskor sokan tapasztalják a szorító mellkasi fájdalmat, majd mivel pihenésre elmúlik a kényelmetlenség, nem foglalkoznak vele tovább. Holott ez a tünet akár szívkoszorúér-szűkületre is utalhat, így mindenképpen érdemes utánajárni. Ha pedig valaki nyugalomban vagy a terhelés megszűnése után is tartós vagy fokozódó fájdalmat érez a szegycsont környékén, amelyet verejtékezés és más vegetatív tünetek (például hányinger, légszomj, gyors, szabálytalan pulzus) kísérnek, akkor mentőt kell hívni, hiszen szívinfarktus is állhat a panaszok mögött!

A CSENDES SZÍVINFARKTUS IS VESZÉLYES

Bár a szívinfarktusnak legtöbbször feltűnő jelei vannak, ez nem jelenti azt, hogy csak a nagyon súlyos tünetek jelezhetik a bajt. A mellkasi fájdalom általában valóban erős, nyomó vagy préselő érzésnek tűnik, de infarktust átélt idősebbek, nők és cukorbetegek néha ennél jóval enyhébb fájdalomról számolnak be. Ugyanakkor előfordulhat ún. csendes szívinfarktus is, ami nem jár feltűnő tünetekkel, esetleg csak izomfeszülés jelentkezik a hátban vagy a mellkasban, gyomorrontásszerű panaszok, és/ vagy nagyfokú fáradtság érzékelhető. Ezek a tünetek néha kiegészülhetnek légszomjjal, izzadással, hányingerrel, alvási nehézséggel, de ezek a panaszok nem olyan erőteljesek, ahogyan az a szívinfarktusnál „várható”. Mindazonáltal a gyors orvosi segítség ilyenkor is szükséges!

MÁS BETEGSÉGEK IS JÁRHATNAK MELLKASI FÁJDALOMMAL

A vizsgálatok során kiderülhet, valóban szívbetegségről van-e szó, vagy akár egy tüdőgyulladás, egy mellhártyagyulladás, esetleg pánikbetegség okozta-e a tüneteket. Ez utóbbi egy-egy roham során kifejezetten imitálhat szívrohamot! A feltűnő rosszulléthez képest sokkal gyakoribb, hogy a mellkasi fájdalom nem ennyire határozott, inkább csak bizonytalan érzésként jelentkezik. A jelenség mögött szintén számos ok húzódhat a refluxtól kezdve az asztmán keresztül a bordaporc-gyulladásig. Mivel azonban szív- és érrendszeri betegség is okozhat ilyen tünetet, a panasz ismétlődésekor indokolt a kardiológiai kivizsgálás. Ha itt mindent rendben találnak, a kardiológus tovább irányíthat más szakorvoshoz, például tüdőgyógyászhoz, gasztroenterológushoz, pszichiáterhez.

MILYEN VIZSGÁLATOKAT ÉRDEMES ELVÉGEZTETNI?

– Elsődlegesen természetesen egy kardiológiai vizit ajánlott, bármilyen mellkasi panasz esetén. Az első találkozáskor a betegnek a tüneteken túl arról is ajánlatos tájékoztatnia az orvost, hogy milyen gyógyszert szed. Ez nagyon fontos, ugyanis a nyugalmi, de különösen a terheléses EKG eredményét módosíthatja. Bétablokkoló szedése esetén például ezt a vizsgálatot nem is lehet elvégezni – ismerteti dr. Sztancsik Ilona. – Az elmondott panaszok és a kórtörténet alapján már el lehet indulni valamilyen irányban, de minden valószínűség szerint szükség lehet további vizsgálatokra is. Ilyen lehet a nagylabor, a nyugalmi mellett a terheléses EKG és a szívultrahang is. A legfontosabb, hogy ne legyintsünk a mellkasi fájdalomra, hiszen korai felfedezéssel komoly betegségeket lehet megelőzni, illetve szükség esetén kezelni.

(A cikk megjelent a Várnegyed 2024/2. számában, fotó Pixabay)

bannerhely

Kapcsolódó cikkek

© minden jog fenntartva - várnegyed magazin 2025