A szomszédolás, a környék lakóinak megismerése, az apáknak járó buli, a sör, a virsli és a meccs vonzotta azokat az édesapákat, akik gyermekeikkel vasárnap a Virág Benedek Ház udvarán ünnepeltek. És mi sem jobb a gyermeknek, mint apával és játékkal kezdeni a nyári vakációt Apák napján! Több apuka vallotta be lapunknak, hogy a Virág Benedek Házban ünnepelte először az Apák napját.
Noha Magyarországon már 1994 óta ünnepeljük az Apák napját, valójában csak utóbbi években vált népszerűvé. Az ünnep több mint 100 éves, az Egyesült Államokból ered, és a gyermekeit egyedül nevelő édesapa tiszteletére született. Bizonyos Sonora Smart Dodd szeretett volna emléket állítani édesapjának, az egyedülálló édesapaként hat gyermeket nevelő veteránnak, akinek felesége belehalt a szülésbe. Az első hivatalos Apák napi ünnepséget 1910. június 19-én tartották a Washington állambeli Spokane városában. A 20. század végén kezdett szélesebb körben elterjedni, hiszen az édesapák jelenléte a családban elengedhetetlen.
A megemlékezés hagyományosan június harmadik vasárnapjára esik, és ez tulajdonképpen a szünidő kezdete is Magyarországon. Budavár Önkormányzata is figyelt az apukákra: erre a napra igazi családias együttlétet szervezett fiús programokkal a Virág Benedek Ház belső udvarába. Az együttlét célja, hogy felhívja az apákra mint családfőkre a figyelmet, mert az édesanyákhoz hasonlóan, apákból is csak egy van.
A jó hangulatot a nemrég nyílt kávéház sörei – köztük a féláron mért Budavár söre – és a roppanós virsli alapozta meg, amelyre a kerület megvendégelte az érkezőket. A hétvégi kánikula a vízparti programoknak kedvezett vasárnap, ennek ellenére családias hangulatban több tucat édesapa érkezett gyerekkel, kutyával.

A közös meccsnézés – ezúttal a Spanyolország–Szaúd-Arábia világbajnoki mérkőzés élő közvetítése – a nyár kiemelt közösségi eseménye, ezzel még a legforróbb nyári estéken is meg lehet szólítani a focirajongókat. A VBH-ban gyerekkel és kutyával érkező apukák kihasználták a csocsóasztalt, az előtérben a dartsot, ami a fiatalok körében is nagyon népszerű volt. Létezik a dartsnak egy otthoni, tépőzáras, ping-pong labdás gyerek-változata – a gyerekek leginkább azon gyakorolják a célbadobást.
Két- három középkorú apuka beszélt a Várnegyednek arról, hogy először van a VBH-ban mert érdeklik a helyi kulturális programok és alapvetően az itt élők. „Apák napját még együtt nem is ünnepeltük, mindig irigykedtem az anyák napjára, ezért gondoltam, hogy ma kipróbáljuk” – mesélte a fogadott kutyussal és nagylánnyal érkező Kereszti Soma. „Szeretjük a szomszédokat és a lakosokat, valamint a közösségi programokat. Több mint tíz éve élünk itt, sok rendezvényre járunk. Apák napján nem jártunk és itt is most vagyunk először ilyenfajta rendezvényen” – mondta a Hattyú utcából szintén kislányával érkező apuka.

A programon Böröcz László polgármester egész délután részt vett gyermekeivel. A vidámság mellett az egészségmegőrző szűrővizsgálatokra is gondot fordítottak: az ingyenes PSA-szűrést és a vércukortesztet az apukák nagy része igénybe vette. Időközben a Virág Benedek Ház ódon bejárati kapujába fészket rakó rigó is elköltöztette kicsinyeit, pedig egy nappal azelőtt még a fészekben zajló élet volt a Múzeumok Éjszakájának kedvelt látványossága – a rigó mama úgy döntött, hogy a kivetítő mögötti bokorba bújtatja el a fiókákat.
Fotók: Szilléry Éva, Törő Balázs