Bemutatkoztak a budavári idősek klubjai
Művészeti alkotásokon és életképeken keresztül mutatkoztak be az I. kerületi idősek klubjai a Fővárosi Önkormányzat által működtetett Idősek Információs Pontján.
V. Naszályi Márta leköszönő budavári polgármester a szeptember 24-i rendezvényen úgy fogalmazott: a nyugdíjas kor lehetőséget ad az egyénnek egyfajta megújulásra, újjászületésre. Kiemelte, hogy az I. kerületi idősklubok nagyszerű programokat szerveznek és ezáltal igazi közösséget hoznak létre. Az eseményen részt vett Fazekas Csilla, a Budavári Önkormányzat Népjóléti, Oktatási, Kulturális és Sport Bizottságának elnöke is.
Bősz Anett főpolgármester-helyettes arról beszélt, hogy a 2022-ben megnyitott fővárosi Idősek Információs Pontja az idősek legnagyobb problémáját, a magányt hivatott enyhíteni, ahol a betérők szociális információkhoz juthatnak, leülhetnek és beszélgethetnek.
Krieser Andrea, a Budavári Szociális és Gyermekjóléti Szolgáltatási Központ vezetője elmondta: az I. kerület elöregedő városrész, a hatvan éven felüliek aránya 32 százalék. A kerület három idősklubot működtet, a Hattyú utcai 1974-ben jött létre, és harminc férőhellyel működik. A Roham utcai klub 1987-ben nyitott meg, ez a legnagyobb, negyven férőhelyes. Az emeleti termükben egyebek mellett családterápiát tudnak biztosítani, valamint foglalkozásokat szerveznek, többek között seniortáncot, jógát, gerinctornát és pingpongozást. Fontosnak nevezte, hogy a különböző generációk között legyen élő kapcsolat, ennek egyik formája a közösségi kert közös művelése. A harmadik, a Fő utcában működő, negyvenfős klub 2006-ban nyitott meg, többek között kézműves foglalkozásokat, meseterápiát is szerveznek és gyakran kártyáznak a tagjai. Az idősklubok nem csak saját tagjaiknak szerveznek elfoglaltságot, vannak olyan nyitott programjaik is, amelyek bárki részt vehet a kerületből.
Az intézményvezető fontosnak nevezte, hogy a programok szervezésénél tekintettel kell lenni arra, az igények ma már mások, mint mondjuk harminc évvel ezelőtt, valamint a tagok korösszetételére. Az idősebbeknél például – akiknél gyakoribb például a demencia – inkább a memóriafejlesztő játékok népszerűek, a frissebb és mozgékonyabb szépkorúaknál pedig inkább a kirándulások.
A budavári szolgáltatási központban egyébként összesen 63-an dolgoznak, közülük 11-en a három idősek klubjában. Krieser Andrea hangsúlyozta, hogy a szociális gondozóik nagyon lelkiismeretesek, hosszú évek óta dolgoznak náluk, „innen inkább nyugdíjba, semmint elmennek az emberek”.