Díjakról, juttatásokról döntöttek
Négy és fél óra alatt huszonnégy fontos témában döntött a Budavári Önkormányzat április 30-i testületi ülésén. A terítéken többek között a kerületi díjak adományozása, a védőnők és rendőrök anyagi támogatása és a Ruszwurm-ügy szerepelt.
A képviselő-testület zárt ülésen döntött a Semmelweis Ignác-, a Virág Benedek-díj, illetve a Görgei Artúr érdemrend odaítéléséről. 2026-ban Semmelweis Ignác-díjban részesül Dr. Kuhajda István fogszakorvos, a Budavári Egészségügyi Szolgálat Roham utcai rendelőjének orvosa, és Papp Etelka óvodai-iskolai szociális segítő, a Budavári Szociális és Gyermekjóléti Szolgáltatási Központ munkatársa. Az idei Görgei Artúr érdemrendet a testület Farkas Petra rendőr századosnak illetve Hadnagy Zoltán Gábor tűzoltó főtörzsőrmesternek ítélte. Virág Benedek-díjat kap Hegedűsné Vig Anna, a Lisznyai Utcai Általános Iskola napközis tanítója, valamint Pataki Anikó, a Toldy Ferenc Gimnázium matematika tanára. A díjakat május 21-én, Budavár 1849-es felszabadításának emléknapján adják át.
A kerület pontosított az emléktábla-kihelyezési szabályozásán. Nem adható hozzájárulás például olyan emléktábla állításához, amely város-, illetve utcaképet vagy műemlékvédelmi előírást sért, vagy az elhelyezésre nem áll rendelkezésre megfelelő tér, vagy közelében egymás hatását gyengítő más emlék is van, és konkurál meglévő más emlékkel.
Az önkormányzat idén is szerződést köt a Budapesti Rendőr-főkapitánysággal a közterületi kamerarendszer működtetésére, amihez a testület 13,8 millió forintot biztosított egyhangú szavazatával. Másrészt – mint tavaly is – a 2024-es összeg háromszorosát, 39 millió forintot utal az önkormányzat a közterület-felügyelők és rendőrök közös járőrözése során keletkező túlszolgálat finanszírozására. Mint Böröcz László elmondta, bízik benne, hogy a rendőrség, az önkormányzati rendészet és a polgárőrség együttműködésével tovább javítják a kerületi közbiztonságot.
A 2023. július 1-től a Szent János Kórház állományába került védőnők feladatainak ellátásához továbbra is az önkormányzat biztosítja az ingatlanokat és eszközöket. A képviselők most nyolc kerületi védőnő részére további 5,4 millió forint támogatást szavaztak meg.
Feszült hangulatban zárta le munkáját a Halászbástya étterem bérleti díjait és szerződéseit vizsgáló eseti bizottság. A testületi ülésen bemutatott jelentés nemcsak a milliós elmaradásokra, hanem a korábbi kerületi vezetés rendszerszintű mulasztásaira és a vizsgálat szándékos akadályozására is rávilágított.
Mint emlékezetes, a Halászbástya Étterem ügye a korábbi városvezetés működésének emblematikus, közel 400 millió forintos elmaradt bevételt és további tízmilliós károkat okozó példája. A történet 2021 nyaráig nyúlik vissza, amikor a jogos Covid-díjmentesség lejárta után – miközben más vendéglátóhelyeknél újraindult a rendes ügymenet – az önkormányzat legnagyobb bérlője felé rejtélyes módon, nem indult újra a számlázás.
Varga Dániel, a bizottság elnöke a beszámolójában éles kritikával illette az előző ciklus kulcsszereplőit. Mint elmondta, a tisztánlátást és az igazság feltárását bojkott nehezítette: a meghívottak közül szinte senki – köztük Gelencsér Ferenc és Korsós Borbála korábbi alpolgármesterek, valamint a korszak jegyzői – nem jelent meg a meghallgatásokon. Egyedül Csobánczy Gábor vállalta a válaszadást, miközben a volt polgármester, V. Naszályi Márta korábbi munkatársai látványosan távol maradtak az vizsgálattól.
A jelentés szerint az adminisztratív káosz is jelentős volt az előző ciklusban. A jegyzőkönyvek tanúsága szerint az önkormányzati irattár hiányos: kulcsfontosságú dokumentumok tűntek el, vagy éppen azonos iktatószám alatt egymásnak ellentmondó tartalmú papírok kerültek elő.
A vita során V. Naszályi Márta azzal vágott vissza, hogy a jelentés megállapításait valótlanak tartja, és a dokumentum megsemmisítését fogja kezdeményezni a kormányhivatalnál. A testület többsége azonban úgy ítélte meg: a budaváriaknak joguk van tudni, mi történt a kerület egyik legértékesebb ingatlanvagyona körül, ezért a jelentést elfogadták, és a feltárt ellentmondások miatt a további jogi lépések megtétele mellett döntöttek.

Egy szövevényes, több mint három évtizede húzódó ingatlanjogi konfliktus végére tett pontot a képviselő-testület, bizonyítva, hogy a budavári vezetés számára az emberi sorsok fontosabbak a száraz aktáknál. Az ügy még a kilencvenes évek közepére nyúlik vissza, amikor egy törvényi változás folytán több várnegyedbeli ingatlan – köztük az Úri utca 47. és az Országház utca 26. szám alatti épület – a Magyar Tudományos Akadémia tulajdonába került.
Bár az ingatlanokat az önkormányzat évtizedeken át saját bérlakásállományaként kezelte, a 2020-ban lezárult peres eljárás kimondta: a törvény erejénél fogva az Akadémia a tulajdonos, így az önkormányzat 1994. június 30. után nem is köthetett érvényes bérleti szerződéseket ezekre a lakásokra. Ez a jogi helyzet méltatlan és kilátástalan helyzetbesodorta az ott jóhiszeműen élő családokat.
Böröcz László polgármester az ülésen hitet tett amellett, hogy a jelenlegi városvezetés nem nézheti tétlenül, ahogy budavári polgárok évtizedes jogi rendezetlenségek áldozataivá válnak. „Ezek az emberek tudtukon és akaratukon kívül válhatnak nincstelenné, ha az önkormányzat nem áll segítő szándékkal mögéjük” – hangsúlyozta a polgármester. Kiemelte: a kerület vezetése hisz abban, hogy senkit nem hagyhatnak az út szélén, aki korábbi, tisztázatlan jogügyletek miatt jutott bajba.
A döntés értelmében az önkormányzat nem csupán elismerte a felelősségét, de azonnali megoldást is kínált: az MTA-nak a Fő utcában biztosítanak értékarányos cserelakásokat, mely megállapodást az Akadémia is elfogadhatónak talált. Ezzel a lépéssel megmaradhat a kérdéses ingatlanban élő családok otthona és az évek óta húzódó rendezetlen joghelyzet végére is pont kerülhet.

A Budai Vároltalmazó Közalapítványt, a Márai Sándor Kulturális Közalapítványt, a Budapest I. kerületi Közbiztonsági Közalapítványt és a Budapest I. Kerületi Népjóléti Közalapítványt tevékenységeinek takarékosabb és hatékonyabb működése biztosítása érdekében beolvadás útján egyesítették. A jövőben a feladatokat egységesen, jogutódként a Márai Sándor Kulturális Közalapítvány neve alatt viszik tovább.
V. Naszályi Márta interpellációjában a Ruszwurm cukrászda sorsa felől érdeklődött. Böröcz László válaszában megjegyezte, ősz óta elkészült az értékleltár, a gépészeti felmérés és a műemléki falkutatás. Az államilag védett, műemléki berendezés viszont még végrehajtási zár alatt van, zajlik a restauráltori szakvélemény elkészítése, ennek lezárultával lehet pályázatot kiírni. (Az ügy ről részletes cikkünk a 18. oldalon.)
Kun János képviselő a polgármestert interpellálva arról érdeklődött, hogy amikor ideiglenesen bérbe adott egy évre egy menekült, alacsony keresetű családnak egy lakást, miért nem tájékoztatta megfelelő módon erről a testületet? Válaszában Böröcz László jelezte, hogy egy kárpátaljai magyar családnak egy évre adtak otthont rendkívüli lakhatási helyzetre tekintettel, és erről megfelelő tájékoztatást is adott.
A képviselő azt is kifogásolta, hogy a Gellért-hegyi parkolás ügyében nem jelent meg a neve a Várnegyed újságban. A polgármester válaszában rámutatott, hogy a lapot – ellentétben a korábbi gyakorlattal – nem a polgármesteri kabinet készíti, az önálló lapkészítési szempontokat pedig tiszteletben tartja. Azt is megjegyezte, hogy a kerületi lapok vonatkozásában az egyik legszínvonalasabb magazin az I. kerületben jelenik meg. Kun János a polgármesteri választ elfogadta.