Egy példaértékű vendéglős
Hogyan lett Rumpeltesből Rajkai, és hová lett a Zur Arche Noahs? Az I. kerületi képviselő-testület januárban döntött arról, hogy Rajkai Mihály vendéglős tiszteletére emléktáblával jelöli meg az Iskola utca 36. szám alatti épületet. A Víziváros életében fontos szerepet betöltő, nagy hírű polgár egész egyszerű körülmények közül érkezett Budavárra, ám amit itt teremtett, az tényleg megérdemli, hogy az utókor és az örökségét hűen őrző család büszkeséggel tekintsen rá és munkásságára.
Rajkai Mihály 1835. október 17-én született Rumpeltes néven, a Moson vármegyei Rajkán, jómódú gazdálkodó családban. Fiatalon hagyta el szülőföldjét, lovas postakocsin érkezett Budára, ahol egy távoli rokona, Dax Mátyás fogadta be. Dax a Várnegyedben, a Tárnok utca 20. szám alatt vezette a Zum Dachs (A Borzhoz) nevezetű vendéglőjét. Itt tanulta ki Rajkai a vendéglátó szakmát, majd Kecskemétre került, ahol A Nádorhoz címzett kávéházat bérelte. Itt nemcsak a magyar nyelvet sajátította el kifogástalanul, de itt határozta el, hogy német eredetű nevét – mint a kiegyezés előtti korban oly sokan – magyarosítani fogja. Az erre vonatkozó hivatalos kérelmében is azzal érvelt, hogy a szín magyar Kecskeméten hátrányt jelentett számára az idegen név.
Dax Mátyás 1864-ben túladott a várbeli ingatlanjain, és meg vásárolta a mai Iskola utca 16. szám alatti házat, ahol egy új, nagyobb vendéglőt nyitott. Ám ennek fenntartását nem győzte egyedül az idős ember, ezért visszahívta Rajkait Kecskemétről. Ekkor kezdődött a Zur Arche Noahs, a Noé bárkája elnevezésű vendéglő igazi felívelése. A vendéglátóhely egyébként onnan kapta a nevét, hogy azt a Duna gyakori áradásai során sem érte el a folyó, amelynek haragja elől a Víziváros számos lakója keresett menedéket a fogadó négy fala között.

Rajkai 1865-ben feleségül vette munkaadója unokáját, Dax Jozefát. Házasságuk 52 évig tartott, boldogságuk pedig a családi életben és a vendéglős szakmában egyaránt megmutatkozott. A vendéglősnek 1866-ra sikerült kijárnia a birodalmi hely tartótanácsánál a hivatalos névváltoztatását, 1867-ben szüle tett lányát, Vilmát így már Rajkaiként anyakönyvezhették. Dax Mátyás és fia halála után 1872-ben Rajkai Mihály végleg átvette a vendéglő tulajdonjogát. Először rendezte az üzlettel kapcsolatos adósságokat, majd korszerűsítette a 113 négyzetméteres, gázvilágítással felszerelt éttermet és vendéglőt, amely Buda egyik legkedveltebb helyévé vált.

Pest, Buda és Óbuda 1873-as egyesítése új, pesti vendégkört hozott a Noé Bárkájába. Rajkai vendéglője a helyi középosztály, tanárok, politikusok, írók és katonatisztek kedvelt törzshelye lett. Klapka György altábornagy is rendszeresen megfordult itt. A vendéglő védjegye lett a finom bor, a megbízható konyha, illetve az állandó zene hiányát pótoló csend és nyugalom.

Rajkai Mihály 1894-ben vonult nyugalomba 45 év nehéz, de szorgalmas munkája után. Hogy családjának – feleségének és hat gyermekének – biztos lakhatása legyen, 1899-re önerőből építtette fel az akkor Iskola utca 36. szám alatt álló társasházat, ahol később az Isolabella működött.

Ma már az ükunokák, Unk János és Emília viszik a Rajkai Espressóra keresztelt helyet, és ahol hamarosan tábla fogja hirdetni Rajkai Mihály emlékezetét.
(A fotókért köszönet Unk Jánosnak)
(A cikk megjelent a Várnegyed 2025/3. számában; címlapkép: Rajkai Mihály és felesége)