2025. 03. 21.
időjárás

Izgalmas kiállítás nyílt január 26-án a Bécsi kapu téri evangélikus templom alatti pincében, amely a második világháborúban óvóhelyként működött. Ez ad otthont a budapesti ostrom egyik legkülönlegesebb hely- és egyháztörténeti virtuális krónikájának, a Bagár Iván segédlelkész vezette ostromnaplót bemutató tárlatnak. A tervek szerint április 23-ig látogatható kiállítást dr. Fabiny Tamás püspök és Venásch Eszter püspöki referens kurátor mutatta be a Várnegyednek.

A környékben élők először 1944 karácsony napján kerestek menedéket a templom alatti pincében. Az ostrom végére már 20 30 ember nyomorgott a vaksötét helyiségekben, mai fejjel nehezen elképzelhető körülmények között. „Sréter Ferenc lelkész vezetésével, Anna testvér diakonissza és Bagár Iván segédlelkész közreműködésével folyt itt az életmentő munka” – fogalmazott Fabiny Tamás püspök, aki a kiállítótér alatti mélypincébe is lekalauzolt minket. Itt az ember lelki szemei előtt könnyen megelevenednek a túlélés kényszerű kálváriái, amikről Bagár napi szinten, pedánsan, mégis olvasmányos formában számolt be.

Venásch Eszter és dr. Fabiny Tamás püspök

A naplóból – amelynek másolata kézbe vehető a tárlaton – ki derül, hogyan folyt a földalatti élet, hogyan jártak vízért, élelemért, miként imádkoztak az itt élők, hogyan járták az egyházi személyek a környék óvóhelyeit, és hogy végezték a romeltakarítást. „A segédlelkésszel is vízhordás közben történt a tragédia. Január 30-án találat érte a csoportjukat, Sréter a lábán sebesült meg, egy 14 éves fúval szívlövés végzett, Bagár súlyos sebe pedig elfertőződött, és 1945. április 23-án meghalt” – árulta el Fabiny Tamás, hozzátéve, hogy eredetileg épp ezért szerették volna április 23-áig látogathatóvá tenni a kiállítást, ám lehet, hogy meghosszabbítják a programot.

Evangélikus ostromnapló kiállítás

A Budavári Önkormányzat által is támogatott kiállítást nem csak a 37 évesen elhunyt Bagár életét, vagy az ostrom idejére vidékre menekített családja sorsát ismerhetjük meg, de a szilveszter napján telitalálatot kapott templom korábbi szépségéről is képet kaphatunk, sőt egy, a romok közül kimentett feszületet is megcsodálhatunk.

Bagár Iván naplójának másolata
Bagár Iván naplójának másolata

Az ostromot átélt családok fényképei mellett túlélők visszaemlékezései és interaktív totó is színesíti a tárlatot. „Korábban ennek az óvóhelynek a háborús történetéről semmit sem tudtunk, az egész napló egyháztörténeti újdonság, de még a Sziklakórházzal kapcsolatban is derültek ki belőle új információk” – mondta el Venásch Eszter.

Venásch Eszter és dr. Fabiny Tamás püspök
Venásch Eszter és dr. Fabiny Tamás püspök

A naplónak ugyan létezett egy gépelt verziója az ’50-es, ’60-as évekből, ám ez nem teljes terjedelemben tartalmazza a szöveget. Az eredeti kézirat első füzete – mint kiderült, Bagár három füzetben írta le élményeit – 2023-ban, egy internetes árverés során került az evangélikus egyház tulajdonába. A tervek szerint a lábjegyzetekkel és képekkel kiegészített napló még idén, a Luther Kiadónál lát majd napvilágot. A kiállítás előzetes bejelentkezés után tekinthető meg a budavári evangélikus templomban (1014 Budapest, Táncsics Mihály u. 28.), ezzel kapcsolatban a budavar@lutheran.hu címen, illetve a 06/1-356-9736-os telefonszámon lehet érdeklődni.

(A cikk megjelent a Várnegyed 2025/3. számában; fotók: Tóth Tibor)

bannerhely
© minden jog fenntartva - várnegyed magazin 2025