I.kerületi versenyző a budapesti Sakkolimpián
A sakk a villámgyors helyzet fel is merés és reakcióképesség ötvözete – tudtuk meg a 17 éves Sipos Stefániától, a Géniusz SE Tata tagjától, aki egyedüli I. kerületiként mérettetheti meg magát a szeptember 10. és 23. között Budapesten rendezendő Sakk olimpián. A sportolót az Európai Sakk Unió prágai Ifjúsági sakk Európa-bajnokságán értük utol, hogy a felkészülésről és élményeiről kérdezzük.
A prágai bajnokság augusztus 21-étől szeptember 1-jéig tartott, Stefánia pedig napközben is keményen készült minden egyes párbajra. A sakkal saját bevallása szerint későn kezdett el foglalkozni: „Siófokon nyaraltunk, ahol az öcsémmel benéztünk a sakk táborba. Nagyon élveztem, hogy jól szerepeltem, még az akkori Somogy megyei bajnokot is sikerült legyőznöm. Azelőtt is tudtam játszani, de itt tanácsolta Haszon Dávid oktató-táborvezető, hogy foglalkozzak komolyan a sakkal. Ekkor voltam 13 éves.”
Ezt követően került a Vasas sakk szakosztályához, azonban a Covid miatt csak egy-két hónapot járhatott oda. A járványidő szakban maradt az online sakkozás, ami teljesen beszippantotta a fiatal sportolót. Amikor már volt rá lehetőség, magánedzőhöz kezdett járni. Így került a Magyar Sakkszövetség Ifjúsági Bizottsága akkori elnöke, Molnár Béla szárnyai alá. A fiatal lány a Maróczy Géza Utánpótlás Központba is bekerült, ahol havi egy hetet híres sakkozókkal gyakorolhat.
„Először 14 évesen versenyeztem, a Testnevelési Egyetem rapid versenyén nyertem, majd a diákolimpia budapesti döntőjén lettem második, bár az országos verseny a járvány miatt elmaradt” – idézte fel Stefánia korai élményeit. Első külföldi versenyén, 2022-ben, az olaszországi Arcóban ezüstérmes, 2023-ban női U18-as kategóriában országos bajnok lett, idén pedig már rutinos versenyzőként játszott Csehországban.
„Az ilyen nagy versenyeken mindenki igyekszik a legjobb formáját hozni” – közölte a mezőnnyel kapcsolatban Stefánia, aki a verseny menetéről is mesélt: „Mindig az éppen aktuálisan elért eredmények alapján sorsolják össze, hogy kivel mérkőzünk más nap. Az U18-as korosztályban most 84-en játszunk lányok, ennyi ellenfélre nem lehet előre tervezni.” Hozzátette: „Nagyon gyorsan kell felkészülni az aznapi mérkőzésekre, ami elég stresszes.”
Az aktuális ellenfelek játszmáit a meccs napján az edzőikkel előre tanulmányozzák a versenyzők, próbálják kiismerni, hogy milyen megnyitásokat alkalmaz a másik: „Ha ritkább megoldásokkal dolgozik valaki, akkor ott nagyon meg kell nézni, hogyan kell rá reagálni, de nekem is folyamatosan újítanom kell, hiszen belőlem is fel tudnak készülni a többiek.”
A szeptemberi Sakkolimpia a nemzetközi sakkvilág egyik legrangosabb eseménye. Budapestre most 184 női csapat érkezik, az indiai, a kínai és az amerikai csapatokban jobbnál jobb játékosok vannak.
Stefánia a harmadik magyar csapatban szerepelhet a Sakkolimpián, ők valószínűleg nem a kiemelt gárdákkal játszanak majd, de így is nagy élménynek ígérkezik a részvétel: „A mos tani verseny különlegessége, hogy Rapport Richárd és Lékó Péter is megméreti magát, de ott lesz a mostani világbajnok Ting Li-zsen, a világranglistát vezető Magnus Carlsen és Ruszlan Ponomarjov is, illetve azok a szuper nagymesterek, akiket egy hónapja láthattam Zágrábban. Hatalmas megtiszteltetés lesz velük egy versenyen játszani, amit ezúton is köszönök az edzőimnek és Csonka Balázs csapatvezetőnek, aki beválasztott az U25-ös női csapatba.”
Budavárról szólva azonban még a kimerítő prágai agytornák szünetében is csak szép gondolatok jutottak eszébe: „Nagyon szeretem az I. kerületet, itt lakom és a Budavári Általános Iskolába jártam.” Innen a Baár–Madas Reformátusba, majd a Ferenc városi Sport Gimnáziumba igazolt.
(A cikk megjelent a Várnegyed 2024/15. számában)