2024. 09. 08.
időjárás

A Citadella megújításával egy időben a Várkapitányság szakemberei a Szabadság-szobrot is felújítják, a talapzatára pedig elhelyeznek egy keresztet, amely „az 1100 éves magyar államiság, a nyugati kereszténység és az európai kultúrkör legfontosabb szimbóluma” – áll a Nemzeti Hauszmann Program Facebook-bejegyzésében.

A közlemény kiemeli, hogy a jelenleg is zajló beavatkozás előtt hosszú évek óta elzárt és leromlott állapotú Citadella megújításával sok évtizedes adósságot törleszt a magyar állam: „Célunk, hogy Budapest tetején egy szerethető helyszínt adjunk vissza az embereknek, ahol a hazai és a külföldi látogatók is tartalmasan tölthetik el az időt.”

A feleállványozott Szabadság-szobor (Forrás: Nemzeti Hauszmann Program / Facebook)
A felállványozott Szabadság-szobor (Forrás: Nemzeti Hauszmann Program / Facebook)

A Várkapitányság azt is közölte, hogy szakemberek felállványozták a Citadella előtt álló, több évtizede elhanyagolt, 1947-ben felállított, Kisfaludi Strobl Zsigmond által készített szoborcsoportot, így elkezdődhettek a posztamens és a szobor állapotfelmérési, feltárási és diagnosztikai munkái:

„Zajlik a talapzaton feltárt kőhibák és az időjárás okozta erózió javítása, valamint a kőelemek cseréje és restaurálása. A munka során a szakemberek megtisztítják a főszobor és a kompozíció többi elemének felületét is. Mindemellett átvizsgálják a szobrokban található több ezer rögzítőcsavart és kijavítják az esetleges repedések okozta hibákat is. Jelenleg a fémrestaurátorok a belső szerkezeti kötések cseréjét, valamint a külső felületek tisztítását végzik.”

A Szabadság-szobor távlati látványterve (Forrás: Nemzeti Hauszmann Program / Facebook)
A Szabadság-szobor távlati látványterve (Forrás: Nemzeti Hauszmann Program / Facebook)

A kialakítandó kereszttel kapcsolatban a bejegyzés kiemeli, hogy a vallási jelkép a sztálinista Borisz Jofan tervezett talapzatra kerül majd, ahol a szovjet katona szobra állt. Utóbbit 1956-ban a forradalmárok egyszer már ledöntötték, a rendszerváltás után pedig 1992-ben került az érdi szoborparkba.

A Szabadság-szoborra tervezett kereszt (Forrás: Nemzeti Hauszmann Program / Facebook)
A Szabadság-szoborra tervezett kereszt (Forrás: Nemzeti Hauszmann Program / Facebook)

A restaurálási munkálatokat követően a szobor körül található terasz is új kialakítást kap, amely megjelenésében illeszkedni fog a Citadella megújuló külső és belső közparkjaihoz.

A több szakaszból álló munka várhatóan 2026-ra fejeződik be, ebben az időszakban várható az Art1st Design Kft. által előkészített, a magyarság szabadságküzdelmeit bemutató kiállítás megnyitása is.

bannerhely
© minden jog fenntartva - várnegyed magazin 2024