Számos élethelyzetben tud segíteni az Egyszülős Központ
Arra a legérzékenyebb az ember, amiben magának is része van. Nagy Anna, az Egyszülős Központot működtető Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány kuratóriumi elnöke több évvel ezelőtt vált gyermekét egyedül nevelő édesanyává. Immár harmadik éve a szervezet egyik központja közvetlenül kerületünk határán van, de munkájuk országos méreteket öltött. Ez az egyetlen szervezet, amely kifejezetten a nem teljes családban élő gyermekeket és az őket nevelőket segíti. Közel félmillió gyerek él ma Magyarországon csonka családban.
– Az egyszülős családok napja a csillagászati tavasz kezdetekor, március 21-én van, ekkor lesz éppen három éve annak, hogy a Magyar Jakobinusok terén megnyitott a Budai Egyszülős Központ. Miért éppen ezen az évszakfordulón van az egyszülősök napja?
– Amikor valaki egyszülőssé válik, mindenképpen egy kicsit újra kell kezdeni az életét, de ez nem feltétlenül olyan újra kezdés, amit az ember tervezett magának. Az azonban fontos, hogy tudjuk, lehet újrakezdeni. Nagyon sokszor nem választják ezt a családok, hanem így alakul az életük. A remény és a lehetőség azonban ott van az újrakezdésre.
– Sajnos gyakori a kisgyermeket nevelő szülők elválása, de egyszülőssé nemcsak így válhat valaki. Milyen arányban vannak jelen idehaza a gyermeküket egyedül nevelők?
– A gyereket nevelő családok közel 28 százaléka egyszülős. Azt jelenti, hogy több mint 340 ezer egyszülős család van itthon és közel félmillió olyan gyerek, akit egyetlen szülő nevel. Ezek óriási számok és ahogy a gyerek korában megyünk előre, egyre magasabb lesz ezeknek az aránya. Ötéves korra már a gyerekek 15, általános iskolában pedig a 22 százalékuk egy szülős. Mire a középiskolát elvégzik, a gyerekek egyharmadát egyetlen szülő neveli. Harminchat százaléka az egyszülős családoknak szegény. Az egyszülősségnek van lelki élethelyzethez kötött szülő- és gyermek jóllét kérdése és van erős egzisztenciális oldala is.
– Milyen megoldást kínálnak az anyagi nehézségekre?
– A válás esetén legideálisabb helyzetben a különélő szülő támogatja a gyereket. Sokszor azonban az egyik szülő kilép a gyerek életéből. Közel egynegyede nem kapja meg a fiataloknak azt a tartásdíjat, amit a bíróság megítélt nekik. Fontos, hogy 2022 óta az állam megelőlegezi havi 87 000 forintig azt az összeget, amit a szülő gyerektartásként esetlegesen nem fizet ki neki. Sokan vannak, akik özvegységre jutnak, és vannak, akik az elejétől fogva egyedülálló szülők: a gyerekek 10 százaléka már születés kor egy szülővel nevelkedik. Vannak egyedül örökbefogadók, egyedülálló nevelőszülők. Mi minden olyan kérdésre próbálunk választ adni, ami egy ilyen helyzetben felmerülhet. Ezek a helyzetek mindig traumák, amiket fel kell dolgozni. Lényeges, hogy legyen olyan pszichológus segítség, amitől fel tudnak állni egy ilyen helyzetben. Segítünk abban például, hogy korrepetálásra járjon a gyermek, minden iskolai szünetben nyaralni tudjanak menni. Több olyan szolgáltatásunk van, ami abban a nehéz helyzetben, amikor meg kell oldani valamit a család mellé áll. Lakhatási támogatást, havi 100 ezer forintos albérlet támogatást és iskolakezdési támogatást is adunk, folyamatos élelmiszer és tisztítószer támogatást nyújtunk. Fontos része ennek a közösség: amikor egyedüli szülővé lesz valaki, akkor megéli az elszigetelődés állapotát. Lényeges, hogy lássák, hogy nincsenek egyedül épüljön egy olyan közösség, amihez lehet kapcsolódni.

– Mi a feltétele a lakhatási támogatásnak?
– A lakhatási támogatást az elmúlt két évben indítottuk el, ebben az időszakban közel száztíz családnak segítettünk már abban, hogy otthonuk legyen. Ehhez mi azt kérjük, hogy legyen munkahelye a szülőnek és fenntartható legyen a lakhatás. Egy családnak maximum négyhavi segítséget tudunk nyújtani, vagyis elindítani a lakhatásukat.
– Sokan új párjukkal nevelik ma gyerekeiket. Ők is egy szülősnek számítanak?
– Mi abból állapítjuk meg, hogy ki egyszülős, hogy a családi pótlékot hogyan kapja meg, ez az egyetlen mutató, amiben ezt láthatjuk.
– A kerületből sokan jelentkeznek?
– Az első központunk a Corvin negyednél nyílt. Amikor hét évvel ezelőtt megnyitottuk a pesti központot, sok budai szülő mondta, hogy mire a munka után átérnek egy programra, addigra már elkésnek. A tapasztalat azt mutatja, hogy sok a budai egyszülős, akinek szüksége van erre a támogatásra. Márciusban indítjuk a babás programokat azoknak a – nemcsak egy szülős – kismamáknak, akik otthon vannak. Minden délelőtt kisbabáknak és kismamáknak szóló programot szervezünk.
– Miért választotta hivatásának, hogy a gyermeküket egyedül nevelőknek segítsen?
– Amikor valaki civil szervezetet hoz létre, akkor ő maga is olyan helyzetben van, amire nem talál válaszokat. Szembesültem a nehézségekkel, úgy, hogy támogató családom volt, jó munkám és egészségesek voltunk, de így is nehéz volt. Nem tudom, hogy miért mi vagyunk az egyetlen szervezet akik ezzel a problémával foglalkoznak. Még mindig ritkán gondolnak bele a helyzetünkbe, pedig fontos, hogy legyen egy védőháló, ami segítséget tud nyújtani.
Bejelentkezés: Egyszulo.hu
Nyitvatartás: hétköznapokon 10-17 óra között
(A cikk megjelent a Várnegyed 2025/4. számában)