Nem javul a budavári hajléktalanhelyzet
Továbbra sem csitulnak a kedélyek az I. kerületi hajléktalanhelyzet körül. A leköszönő vezetés, V. Naszályi Márta polgármesterrel az élen láthatóan elengedte a közterületek rendjének kérdését.
A hajléktalanok által elkövetett sorozatos közszeméremsértések után augusztus 6-án már kis híján halálos verekedésig fajult a helyzet a Batthyány téren. A forgalmas közterületen az egyik hajléktalan borosüveggel vágott fejbe egy másik fedél nélkülit, akit csak a helyszínre érkező mentők gyors és szakszerű munkája mentett meg a haláltól. Az I. kerületi rendőrkapitányság emberei hiába vettek őrizetbe két férfi t az üggyel kapcsolatban, a két őrizetesről nincs további hír, minden bizonnyal visszanyerték szabadságukat.
Krízispontok hálójában
Az I. kerület több pontján jelentenek gondot a hajléktalanok, de az egyik legproblémásabb gócpontnak továbbra is a Batthyány tér számít. A Vásárcsarnok melletti járdaszakaszon képtelenség úgy elhaladni, hogy ne akadjunk kolduló alakokba, akik nem ritkán fényes nappal részegen fetrengenek, vagy éppen testi szükségleteiket végzik az épület tövében. Annak sincs mindig könnyű dolga, aki a csarnokba szeretne bejutni, mivel az utat gyakran kéregetők állják el. A helyzet a Fő utca mentén sem sokkal barátságosabb: a Clark Ádám tér és a Csalogány utca közötti szakasz minden parkjában vagy maguk a fedél nélküliek, vagy a higiéniai és köztisztasági szempontból kifogásolható nyomaik lelhetők fel, többek között a kukákból a visszaváltható palackok reményében kitúrt szemét.
A július 26-ai számunkban bemutatott Csalogány utcai telken is csupán annyi változás látható, hogy a tulajdonos végre lenyírta az embermagas gazt, de a szemét és az elhagyott ruhadarabok maradtak. Nem sokkal jobb a helyzet a Déli pályaudvar környékén sem: a metrókijárattól nem messze csoportokba verődött, nem túl bizalomgerjesztő figurák zaklatják az elhaladókat. A Máltai Szeretetszolgálat Feszty Árpád utcai telephelyének környéke sincs jobb állapotban: a Kosciuszkó Tádé utca, a Feszty Árpád utca és a kettő közötti parkoló által határolt füves terület a fedél nélküliek szabadtéri szállása.
A Vérmezőn sem más a helyzet. Az arra járók elmondása szerint a bokrok alján, a füvön, de még az utcabútorokon is gyakran találkozni részeg, hosszú órákig, vagy fél napig is magatehetetlenül fekvő emberekkel. Sokan panaszkodtak arra is, hogy a hajléktalanok ott fogyasztanak alkoholt, ahol ők a kisgyerekükkel játszanak, vagy sportolni, kikapcsolódni szeretnének.
Véget nem érő segítségnyújtás
A Magyar Máltai Szeretetszolgálatot is kerestük a jelenséggel kapcsolatban. Az ő elmondásuk szerint az I. kerületi hajléktalanhelyzet nem kirívó a többi budapesti kerülethez képest, sőt az ellátást igénylők száma még csökkent is az utóbbi években. Az I. kerületben az Utcai Gondozó Szolgálatot és a Krisztinavárosi Hajléktalan Centrumot működtetik, ahol nappali melegedőt (ez a nyári időszakban nyilván a tartózkodó helyiség funkcióját tölti be) és éjjeli menedékhelyet biztosítanak a rászorulóknak. Együttműködnek a Budavári Önkormányzattal és a rendőrséggel, különös figyelmet fordítva a mentális zavarral élőkre és az ellátást elutasítókra. Az év hátralévő részében különösen a téli időszakra koncentrálnak: igyekeznek növelni a kapacitásaikat és elindítják a krízisautó szolgáltatást, amely éjszaka nyújt segítséget az életveszélyes helyzetek kezelésében.
Már nem kell sokat várni a rendre
Böröcz László októbertől hivatalba lépő polgármester választási kampányában hangsúlyosan szerepelt a közrend kérdése. Megkeresésünkre annyit válaszolt, folyamatosan kapnak jelzéseket a hajléktalanok ügyében. Mint mondta, a Vérmezőn lassan az összes új padot a hajléktalanok használják, körülöttük pedig áldatlan állapotok vannak.
A Mária téren a játszótér mellett is egyre gyakrabban tűnnek fel, de a Batthyány tér és környéke a legproblémásabb. „Rendet fogunk tenni a közterületeken, októbertől haladéktalanul megkezdjük a szükséges intézkedések bevezetését. Az nem lehet, hogy az itt élők ne tudják nyugodtan használni a parkjainkat, tereinket, de humánusnak kell lennünk nehezebb sorsú embertársainkkal, ezért a Máltai Szeretetszolgálattal is egyeztetünk a közös fellépés lehetőségeiről.”
(A cikk megjelent a Várnegyed 2024/15. számában; fotók: Tari Tamás)