Szociális rendelet: Új támogatások, végre nem hajtott döntések
A november 9-i testületi ülésen a képviselők egyhangúlag elfogadták a szociális rendelet jobboldali módosítását, amely pénzbeli oltástámogatást és a gyermeküket egyedül nevelő szülők támogatását irányozta elő. A Népjóléti Közalapítvány szerepéről most sem sikerült dűlőre jutnia a jobboldali többségnek és a polgármesternek, és az álláspontok továbbra sem közeledtek érdemben.
„Az oltási támogatás akkor éri el a célját, ha az arra jogosultak a megfelelő időben, gyorsan hozzájutnak”
– hangsúlyozta az előterjesztők nevében Fazekas Csilla önkormányzati képviselő, aki kiemelte, hogy a helyhatóság régebben az oltóanyag biztosításával támogatta a rászorulókat, de az utóbbi években a Polgármesteri Hivatal hibájából ellátási nehézségek adódtak, illetve a szülők számára nehézkes és túlzottan bürokratikus az igénylési rendszer. Emellett szerinte az I. kerület által az oltásokra költött összeg is megnőtt, mivel az egyénileg beszerzett oltóanyag drágább, mint a nagyobb tételben leadott központi beszerzések; illetve a hivatal nem szolgáltatott pontos adatokat és szabályozási kereteket egy sikeres oltásbeszerzés lebonyolításához.
„Nyáron megbeszélést tartottunk a kerületi védőnőkkel és gyermekorvosokkal, akik szerint egyszerűbbnek tűnik a pénzbeli támogatás”
– emelte ki a Fidesz-KDNP képviselője, aki bízik benne, hogy hosszútávon működőképes lesz ez a megoldás.
Ugyanakkor csalódottságának adott hangot amiatt, hogy V. Naszályi Márta továbbra sem hajlandó végrehajtani az I. kerületi idősek, diákok és családok Népjóléti Közalapítványon keresztüli támogatását:
„Korábban elhangzott polgármester asszony szájából, hogy a lakosság nem kapja meg a támogatásokat, ha nem az ő előterjesztését szavazzák meg a kormánypártiak. Eben az együttműködő szándék szikrája sem látszik, aminek az I. kerületiek látják a kárát.”
Fazekas Csilla ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a jobboldali képviselők továbbra is nyitottak a kompromisszumra, ha olyan javaslatot látnak, amely a kerületiek érdekeit szolgálja. Ezért került bele a rendeletmódosítási javaslatba a gyermeküket egyedül nevelők támogatása, illetve a nyugdíjasok uszodabérlet-támogatásának kibővítése.
Egy rendelet mind fölött
V. Naszályi Márta válaszában közölte: örül annak, hogy az ő heteken át tartó győzködése folytán a kormánypárti képviselők belátták, hogy az oltóanyag beszerzés rendszere túl bonyolult, és a közvetlen támogatási forma mellett határoztak. Hasonlóan nyilatkozott az egyszülős háztartások támogatásával kapcsolatban is.
„Ugyanakkor elszomorít, hogy nem kívánják támogatni az idősek napi támogatást, a középiskolások és a kismamák BKV-bérletét”
– tette hozzá a polgármester, aki szerint, ha a testület valóban környezettudatos kerületet akar létrehozni, akkor támogatni kell azt, hogy minél többen kapcsolódhassanak be a tömegközlekedésbe.
„Sajnálom, hogy ebben nem találunk partnerségre”
– fogalmazott V. Naszályi Márta, aki szerint neki mindegy, hogy kinek az előterjesztéseiről van szó, az önkormányzatok kizárólag a szociális rendeletükben szabályozzák a területükön élők számára nyújtott támogatásokat, így ehhez ő is ragaszkodik.
Amit szabad Jupiternek…
Fazekas Csilla szerint „mondvacsinált kifogás” V. Naszályi Márta részéről, hogy a szociális rendelet kizárólagosságára hivatkozik, mivel országszerte számos példa akad arra, hogy a helyhatóságok különböző szervezeteken keresztül nyújtanak támogatásokat. Példaként a Fővárosi Önkormányzat és a VIII. kerületi Józsefváros Közbiztonságáért Közalapítványt említette.
Kitért arra is, hogy amikor a polgármester a covid-időszakban bevezette az úgynevezett válságkezelő alapjövedelmet, akkor
„nem volt probléma azzal, hogy a városvezetés a kötelező ellenőrzések mellőzésével osztotta a pénzt”.
Az új támogatási formákról szóló módosítást a képviselő-testület egyhangúlag megszavazta.
Megmerevedett álláspontok
A következő indítvány, amely a szociális rendeletet és a képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatát módosította, már nem talált ekkora egyetértésre. V. Naszályi Márta beadványában továbbra is a szociális rendelet keretében szabályozta volna a támogatások kiosztását.
Az ehhez érkezett jobboldali módosító indítvány a Népjóléti Közalapítvány körül kialakult jogértelmezési vita végére tett volna pontot azzal, hogy egyértelművé teszi: a polgármesternek végre kell hajtania a képviselő-testület többsége által megszavazott intézkedéseket.
V. Naszályi Márta a hozzá intézett ismételt kérésre Fazekas Csilla egy korábbi ülésen elhangzott szavait idézte:
„»Amennyiben jogszabálysértő egy támogatás, úgy semmisnek minősül.« Így ilyen támogatást nem írhatok alá.”
Szerinte nem egy „jogszabálysértő határozatot kellene mindenáron keresztülverni”, hanem az általa benyújtott módosító indítvány elfogadásával lehetne tisztázni a helyzetet.
Fazekas Csilla válaszában jelezte, hogy az előterjesztéshez érkezett, jogi aggályokat tartalmazó, és a módosító indítvány tárgyalását ellehetetlenítő jegyzői jelzés, a sok hasonló kifogással együtt, csak véleménynek tekinthető, hiszen felettes joghatóság vagy bíróság egyiket sem hagyta helyben.
V. Naszályi Márta szerint azonban a Kormányhivatal mondta ki, hogy a jobboldali többség által meghozott intézkedések jogszabálysértőek, és hozzátette:
„Ha a jegyző valamire azt mondja, hogy nem jogszerű, akkor az nem jogszerű. Az, hogy önöknek nem sikerül egyetlen egy rendeletet jogszerűen előterjeszteni, mert nem egyeztetnek a hivatallal, az nem azt jelenti, hogy igazuk van.”
Fazekas Csilla válaszában hangsúlyozta: a Polgármesteri Hivatal munkatársainak épp a városvezetés szabta meg, hogy a jobboldali képviselőkkel csak a jegyzőn keresztül érintkezhessenek, illetve a megkereséseikre sem V. Naszályi Márta, sem Czukkerné dr. Pintér Erzsébet nem reagálnak.
Politikai harcra pazarolt erőforrások?
Böröcz László miniszteri biztos hozzászólásában kérte a polgármestert, hogy sorolja fel, pontosan miben marasztalta el a képviselő-testületet a Kormányhivatal, illetve feltette a következő kérdést:
„Jól értem, hogy ön azt javasolja, hogy a képviselők forduljanak bírósághoz, mert ön törvénysértő módon nem akarja aláírni a testület előterjesztéseit?”
A válságkezelő alapjövedelem osztásával kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy a városvezetésnek semmi problémája nem volt azzal, hogy azt akkor az ő vezetése alatt álló Népjóléti Közalapítvány ossza ki. Szerinte most politikai okokból gáncsolják a szervezet működését.
A jegyzői jelzéseket pedig nem látja segítségnyújtásnak, mivel azokat szerinte Czukkerné dr. Pintér Erzsébet gyakorlatilag mindig a napirendek tárgyalása közben teszi meg, a polgármester pedig meg sem vizsgálja az ezekre érkezett módosító javaslatokat.
„A Polgármesteri Hivatal a feladatai elvégzése helyett politikai hadjáratot folytat a képviselő-testület többsége ellen, a polgármester pedig erre használja az önkormányzat erőforrásait. Nem csoda, hogy a hivatal jogi munkatársai egytől egyig felmondtak”
– fogalmazott Böröcz László.
V. Naszályi Márta előterjesztését hét igen és nyolc tartózkodás mellett elutasította a képviselő-testület.
Fotó: facebook.com/fazekascsilla.hu