2024. 09. 10.
időjárás

Nem jelentünk be senkit azért, mert választás közeledik, és nem befolyásoljuk a lakcímmel rendelkező ellátottakat, hogy menjenek el szavazni – közölte a Magyar Máltai Szeretetszolgálat közösségi oldalán.

Mint arról a Várnegyed beszámolt, a választásokon vesztes polgármester, V. Naszályi Márta már egy héttel az önkormányzati választások előtt „furcsa kerületi betelepítésekről” beszélt amiatt, hogy a máltaiak Fő utcai idősotthonába 840 embert, többségükben venezuelai menekültet jelentettek be, pedig a létesítménynek elvileg csak 77 férőhelye van. Miután kikapott a választáson a polgármester, feljelentést tett a rendőrségen és panaszt a helyi választási bizottságnál a szerinte szervezett választási visszaélés miatt, és azt is állította: a venezuelai menekülteknek „előre megmondták, hogy a Fideszre kell szavazni”.

Venezuelából 2018 óta jönnek menekültek

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat kiemelte: a Fő utcai épületükben nemcsak idősotthon üzemel, hanem ott működik a hajléktalan emberek orvosi rendelője és fekvőbeteg ellátó intézménye, az a mentőszolgálatuk központja és ott látják el a menekültek integrációs programjának feladatait is, oda kötődnek a Venezuelából 2018 óta érkező menekültek is. Mint hangsúlyozták, a Magyarországon élőknek kötelezően szükséges a lakcímbiztosítás, ez nem csak az ügyintézés alapja, hanem az egészségügyi, szociális és közoktatási ellátások és jogosultságok is lakcímhez kötődnek.

A szeretetszolgálathoz érkező menekültek közül sokan speciális tartózkodási engedélyre jogosultak. Ezt közvetlenül az érkezésük után kell igényelnünk az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóságnál. A kérelem benyújtásakor nyilatkoznunk kell arról, hogy a menekültnek mi lesz az állandó bejelentett lakcíme. – Más lehetőségünk nincs is, mint saját ingatlanunkat megjelölni erre a célra – tették hozzá. A lakcímkártyára többek között azért van szükségük a menekülteknek, mert csak így lehet taj-kártyájuk, vállalhatnak munkát, vehetnek részt oktatásban, szerezhetnek albérletet, vásárolhatnak mobiltelefont. A menekültek valós lakhelye az integrációs program alatt egy albérlet, amelyet leggyakrabban csak tartózkodási helyként tudnak megjelölni, tehát az állandó lakcím fenntartására még elég hosszú ideig szükségük lehet – részletezték.

Évente kétszer felülvizsgálják, szükséges-e még a bejelentett lakcím

Közölték azt is: évente kétszer vizsgálják felül, hogy az ügyfeleiknek szüksége van-e még a lakcím biztosítására. Akivel a kapcsolat megszűnik, vagy már nincs szükség a magyarországi életviteléhez erre a segítségre, azokat kijelentik az ingatlanukból. Idén sem történt másképpen, az indokolatlanná vált bejelentéseket januárban és május végén megszüntették. – Tíz nappal a választások előtt, május 31-én 74 venezuelai menekültet jelentettünk ki a Fő utcai címről – tudatták.

A máltaiak központjába – vagyis nem is az idősotthonba – bejelentett szavazásra jogosultak az I. kerület 2. számú egyéni választókerületében, a 4-es számú szavazókörben adhatják le szavazatukat. – Idén is úgy történt, ahogyan öt éve, akkor azonban ez senkinek nem okozott gondot. Semmilyen módon nem működünk közre a szavazásukban, tudomásunk sincs arról, hogy szavazati jogukkal hányan és kik élnek, ez nem is feladatunk – hangsúlyozták.

Hamis és torz kampányfogás

„Büszkék vagyunk arra, hogy segíthetjük ezeket az embereket, legyen szó idősekről, hajléktalanokról, menekültekről. Szomorú, hogy a hatóságok, önkormányzatok által régóta és részleteiben is ismert szituációt a választási kampányban mint valami tudatos és szavazást befolyásoló tényezőt mutatták be, hamisan és eltorzítva” – jegyezték meg.

bannerhely
© minden jog fenntartva - várnegyed magazin 2024