Az 1849-es vértanúkra emlékeztek a Batthyány téren
A tizenhárom aradi vértanú és gróf németújvári Batthyány Lajos emléke előtt hajtott fejet a Budavári Önkormányzat október 6-án, a mártír miniszterelnöknek szobránál, a Batthyány téren. A rendezvényen Böröcz László polgármester mondott beszédet.
A nemzeti gyásznap alkalmából a budai polgárok közösen emlékeztek meg az 1849-ben kivégzett magyar hősökről, közük Batthyány Lajos miniszterelnökről is. Böröcz László beszédében hangsúlyozta: „Batthyány legfontosabb célja miniszterelnökként Magyarország alkotmányos önkormányzatának kiépítése és az önálló fegyveres erő megszervezése volt.”
A polgármester szerint az első magyar miniszterelnök mindent megtett, hogy „a monarchia kereteit megőrizve, egy szabad, független és fejlődni képes Magyarország jöhessen létre”. Felidézte, hogy október 2-ai lemondását követően is a haza szolgálata maradt számára a legfontosabb, és „hezitálás nélkül, közkatonaként csatlakozott a Honvédséghez”.
Böröcz László arra is kitért, hogy a fogságba esett Batthyányt többször is próbálták kiszabadítani, de ő „nem volt hajlandó menekülni, mert tudta, hogy sorsa szimbolikus jelentőséggel bír a nemzete számára”. A városvezető egyértelmű koncepciós eljárásnak és a birodalom bosszújának nevezte a néhai miniszterelnök perét, aki méltósággal és bátorsággal viselte a rá kimért halálbüntetést.
Az I. kerület vezetője kiemelte: Batthyány halála nem egy idős férfi utolsó, büszke tette volt, hiszen, amikor kivégezték, mindössze 42 esztendős volt, „ereje teljében, életének és munkásságnak csúcsán”. Példaértékűnek nevezte életútját, és külön felhívta a figyelmet a Batthyány család címerállatára, a pelikánra, amelyről a népi hiedelem szerint a saját vérével táplálja utódait, így az áldozatkészség, és Szent Ágoston szerint Krisztus ősi szimbóluma is. Az első magyar miniszterelnök emléke „azóta is hasonlóképpen táplálja a magyar függetlenség eszméjét”, fogalmazott Böröcz László, aki hozzáfűzte:
„Az első magyar miniszterelnök csupán két évvel volt idősebb, mint én most, amikor életét adta a hazáért. Polgármesterként tervekkel, célokkal és reményekkel felvértezve minden tudásommal és munkatársaim elhivatottságával tekintünk Batthyány szolgálatkész, mindenáron tenni akaró és kompromisszumkereső szellemére.”
A megemlékezés fényét ifj. Csoóri Sándor, „Sündi” népzenész hegedűjátéka emelte, amely után a résztvevők elhelyezték az emlékezés virágait. A Budavári Önkormányzat nevében Fazekas Csilla alpolgármester és Böröcz László polgármester; a Budavári Lengyel Önkormányzat nevében dr. Rónai Olívia és Sutarski Szabolcs; a Budavári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat nevében Várady Mária; a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara nevében Novák Zoltán; a KDNP I. kerületi alapszervezete nevében Fodor Artur alpolgármester és Wehner Kristóf önkormányzati képviselő; az I. kerületi Fidesz nevében dr. Jeney Jánosné volt, és dr. Molnár Gábor jelenlegi önkormányzati képviselő; a Budavári Lakosok Szövetsége képviseletében Legény Kinga és dr. Z. Nagy Erzsébet; a Budai Polgári Közösség részéről pedig Bodnár Előd, Csanádi András és Czirók Péter koszorúzta meg Batthyány Lajos szobrát.
Fotók: Kocsis Attila