Célegyenesben a Dezső utcai minibölcsi építése
Jól halad a Dezső utca 8. szám alatti épület átépítése, ahol három csoportos önkormányzati bölcsődét alakítanak ki. Augusztusra elkészült a torony fafedélszerkezete, a lapostető szigetelése, felszerelték a napelemeket is. Hátravan még többek között az álmennyezetek építése, festési munkák, az elektromos vezetékek szerelése, valamint az udvar kialakítása. A kivitelező igyekszik a terveknek megfelelően haladni és a környéken élők nyugalmára is figyelemmel lenni. Információink szerint a műszaki átadás októberre várható.
Az I. kerületben jelenleg három bölcsőde üzemel: az Iskola utcai 88 férőhellyel, a Tigris utcai bölcsőde 50 férőhellyel, a Lovas úti bölcsőde pedig 40 férőhellyel. Van még két családi bölcsőde is a városrészben 8–8 fős csoportokkal, de a kapacitás így is szűkös. A Dezső utcai új minibölcsődében három, egyenként nyolcfős csoport kaphat helyet. A beruházás összköltsége több mint 800 millió forint, amelyből 300 millió forint az állami támogatás.
Az önkormányzati tulajdonban lévő, Dezső utcai épület 1904 körül eredetileg lakóháznak épült. A Budapest Főváros Levéltárában található tervek szerint szinte azonnal bővítették a déli oldalon egy fedett terasszal. Az épület tervei gazdag ornamentikával, magas toronnyal, tekepályával és míves kerítéssel megálmodott épületet mutatnak, azonban egy 1915-ös, a Gellért-hegyről készült fotó alapján a tervektől a torony kialakítását illetően egész biztosan eltértek. A két világháború között egy nagyobb, a korra jellemző modernebb vonalvezetésű, valószínűleg nyitott teraszt építettek a korábbi fa terasz helyére, annak az épületszerkezeteit részben felhasználva. A világháborúban az épület – a bölcsődetervezést megelőző feltárások alapján – jelentős sérüléseket szenvedett. A korábbi, még magastetős, zárt torony helyén egy nyitott terasz épült, a földszint feletti födémek és tetőidomok is változtak. Ezután – egy 1947-es dokumentum szerint – az épületet és a telket kettéosztották, majd valamikor később a déli oldalon lévő nyitott teraszt zárttá alakították. Ezt követően is számos átépítés következett: az épület alagsorában kisebb egységeket, a szomszéd épületrészben pedig lakást alakítottak ki. Az épület a 2000-es években zeneiskolaként működött, 2010-től pedig üresen állt.
(A cikk megjelent a Várnegyed 2024/15. számában)