2024. 09. 08.
időjárás

A lichthof története évezredekre nyúlik vissza. Legegyszerűbb, ha fényudvarként emlegetjük. Mindjárt közelebb kerülünk hozzá, mi okból is van szüksége máig a társasház minden szintjén lakóknak.

Liftók, lihtóf, sőt, lifthóf. Néha nehéz eltalálni a német szavak helyes írásmódját, de az ingatlanügynökök modoros, mi több, szánalmas lakásajánló szövegeiben nagy sűrűséggel találkozni a lichthof, – magyarul fényudvar, világítóudvar – saját elgondolású megoldásaival. A lichthof mint építészeti elem egyidős a kőalapú építészettel.

A fényudvar a régi nagyvárosi bérházak szükségszerű tere

Legelső példáit a mínoszi civilizáció idejéből Krétán találjuk, de az épület jobb bevilágítását lehetővé tevő kialakítást az egyiptomiak és a rómaiak is használták. Utóbbiaknál a négyzetes tetőnyílás (compluvium) az esővízgyűjtést is szolgálta, mert a földszinten medence (impluvium) várta a lecsöpögő vizet. A lichthof alapvető építészeti eleme a mai bérházaknak is. De sajnos ugyanannyira lenézett, lesajnált, mint amennyire kötelező. Nézzük, mi is ez az egyes esetekben az utcáról is látható beszögellés (fél-lichthof), légfolyosó. Laktam ötödiken és félemeleten is, így a világítóudvar működését alulról-felülről ismerem. Gyerekkori tapasztalat, hogy a felső emeletnél megszűnik a kéményhatás, az alsó szintek illatai, bűzei itt reménytelenül megrekednek, de legalább megtudhatjuk, mi a menü alsó szomszédéknál. A legalsó szinten élők pedig nézhetik, gyűjteménybe szervezhetik, miket dobnak ki az ablakon a felsőbb emeletek lakói. Így tehát középen a legjobb lakni, mert itt átsuhan minden, ami szag vagy hulladék. Egyszóval a lichthof a városi, emeletes lakóingatlan, a bérház függőleges szemét dombja, felhagyott fészere, zsíros mocskos kábelalagútja. Itt landol minden, ami egy résnyire nyitott ablakból röppályára helyezhető: csikk, fül piszkáló, üres samponos flakon, arclemosó korong, és még fokozhatnánk higiéniai kiegésztítőkkel is.

Minden a lichthof mélyén landol
Minden a lichthof mélyén landol Fotó: Várnegyed

Pedig lehetnének kulturáltak is lichthofjaink. Szép fehérre meszeltek, hogy a fentről jövő fény a földszinti lakásba is be tükröződhessen. Mert bármilyen hihetetlen, oda is jut a fényből. Láttam szép lichthofokat is. Fehérre meszeltek, tiszták. Csupán ennyit kell tudnia egy világítóudvarnak, az esővíz begyűjtése ma már némileg életidegen gondolat. Mutasd meg a lichthofod, megmondom, milyen a közös képviselőd! Hát, sajnos a társasházak szemétdombjára nem mindig jut idő és energia. De legyenek kivételek, lehetőleg minél több! Vessük fel a világítóudvar-kérdést a legközelebbi társasházi közgyűlésen!

(A cikk megjelent a Várnegyed 2024/12. számában)

bannerhely
© minden jog fenntartva - várnegyed magazin 2024