2025. 03. 21.
időjárás

Bár a Telefónia Múzeum már nyolc éve zárva tart, és jelenleg csak virtuálisan látogatható, egyedülálló műszaki öröksége továbbra is fennmaradt. A Postamúzeum kezelésében működő gyűjtemény jövője továbbra is bizonytalan, de nem reménytelen.

A Telefónia Múzeum a budai Várnegyed egyik különleges helyszíne, amely több mint 130 év távközlési múltját mutatta be. A múzeum nem véletlenül működött az Országház utca 30. alatt: ebben épületben 1928–85 között egy Rotary 7A1 típusú telefonközpont üzemelt. Amikor ezt lekapcsolták, rendhagyó módon nem bontották el, hanem köré építették fel az 1991-ben megnyitott Telefóniát.

Telefónia Múzeum
A Telefónia Múzeum egykori cégére (Forrás: Facebook)

A gyűjteményben helyet kapott Puskás Tivadar kézikapcsolású telefonközpontja, történelmi személyiségek – például Ferenc József, IV. Károly, Horthy Miklós és Kádár János – személyes telefonjai, valamint a köztéri és magánhasználatú telefonkészülékek fejlődését bemutató kiállítás. Ráadásul a látogatók a Rotary 7A1 néhány, még működőképes vonalát is kipróbálhatták.

A Rotary 7A1 telefonközpont (Forrás: Facebook)
A Rotary 7A1 telefonközpont (Forrás: Facebook)

Nincs térerő

A Telefónia Múzeum 2017 szeptemberében zárt be, miután napirendre került a Belügyminisztérium Várnegyedbe tervezett visszaköltözése. A múzeum műtárgyait részben a Postamúzeum Benczúr utcai állandó kiállítása fogadta be, részben raktárba kerültek, de a nagy méretű berendezések az Országház utcai épületben maradtak. A világ egyetlen még működőképes Rotary 7A1 központját azóta is Magdó Csaba műszaki muzeológus és más távközlési szakemberek tartják karban. 2023-ban a Múzeumok Őszi Fesztiválján, illetve szakmai látogatások során több alkalommal is bemutatták az érdeklődőknek.

A gyűjtemény egy része az egykori múzeumban (Forrás: Demokrata)

Hívása fontos számunkra

Bár a múzeum eredeti helyén maradhatott, sorsa szorosan összefügg az épület hasznosításának kérdésével. Az épületegyüttes felújítási tervei elkészültek ugyan, de a kivitelezésre kiírt beszerzési eljárás eredménytelen lett. A területen maradt műtárgyak megvédésére is születtek tervek, a Belügyminisztérium pedig az épületegyüttes esetleges felújítását követően is számolt azzal, hogy a múzeum újból látogatható lesz. De arról, hogy erre mikor kerülhetne sor, egyelőre semmiféle hivatalos információ nincs.

A gyűjtemény egy része az egykori múzeumban (Forrás: Demokrata)
(Forrás: Demokrata)

Dr. Holló Szilvia Andreától, a Postamúzeum igazgatójától megtudtuk, hogy az esetleges költözés költségei horribilisek lennének, és valószínűleg a Rotary 7A1 központ nem élné túl a mozgatást. Hogy ezt elkerüljék, a minisztérium átterveztette az intézmény helyiségeit a Középülettervező Vállalattal, ami papíron lehetővé tenné a további, az épület többi részétől elszigetelt működését.

A Telefónia Múzeum egykori telephelye napjainkban (Fotó: Kőrösi Tamás)
A Telefónia Múzeum egykori telephelye napjainkban (Fotó: Kőrösi Tamás)

Maradjon vonalban!

Az érdeklődők számára bizonyos alkalmakkor még megtekinthető a Telefónia Múzeum egy része. A Postamúzeum időről időre szervez szakmai látogatásokat, ahol az érdeklődők bepillantást nyerhetnek a távközlési történelem e különleges szeletébe. Azok számára, akik nem tudnak személyesen elmenni, a múzeum utolsó kiállításának 3D-felvétele a Postamúzeum honlapján továbbra is elérhető.

Egy régi telefonfülke az Országház utcai telephelyen (Fotó: Kőrösi Tamás)
Egy régi telefonfülke az Országház utcai telephelyen (Fotó: Kőrösi Tamás)

A Telefónia Múzeum tehát fizikai formájában egyelőre zárva marad, de a gyűjtemény – korlátozott formában – továbbra is hozzáférhető. Az intézmény jövője tehát egyelőre kérdéses, de az ipartörténeti jelentősége miatt megérdemelné, hogy újra látogatható legyen.

bannerhely
© minden jog fenntartva - várnegyed magazin 2025