Ismét azbesztet találtak az MCC Somlói úti beruházásánál
Újabb helyen bukkantak egészségkárosító azbesztre a Somlói úti beruházásnál, ezért tolódik az egykori Munkásőrség-központ kollégiumépületének a bontása. Jelenleg a hatósági engedélyekre várnak, a speciális munkálatok mintegy nyolcvan napig fognak tartani, amelynek keretében szakaszosan sátrakkal takarják be.
Váratlan helyen is találtak azbesztet a Mathias Corvinus Collegium Somlói úti beruházásánál; a Munkásőrség egykori központjánál, a kollégium épületének a tetőszigetelésében bukkantak az egészségkárosító anyagra. A beruházó most a szükséges hatósági engedélyekre vár, amint ezek megvannak, onnantól számítva mintegy nyolcvan napig fog tartani az azbeszt eltávolítása, speciális módszerrel – hangzott el a fejlesztésről rendezett, május végi helyi fórumon.
Mint a szakemberek elmondták, a tető vízszigetelésének bitumenlemezeiben talált azbeszt százalékos aránya kicsi, az anyag kötött állapotú, nem porzik, és biztonságosan el lehet távolítani. Ennek érdekében az épületre szakaszosan sátrakat fognak építeni. Az azbeszt eltávolítását követően 3-4 hetet vesz majd igénybe az egykori kollégiumépület bontása.
Ezzel párhuzamosan zajlik a volt Munkásőr-központ nagy épületének az elbontása is, ahonnan már korábban elszállították az összes azbesztet. Mint arról a Várnegyed beszámolt, itt a gépészeti helyiségekben kötött és szórt azbesztnyomokat találtak. Abban az időszakban, amikor a Munkásőrség központja épült, az azbesztes szigetelés alkalmazása hatékony és olcsó technológiának számított, leggyakrabban a pinceszinten, a mennyezeten alkalmazták a hőszigetelés, tűzvédelem érdekében. Az azbeszt jó hőszigetelő, tűzálló anyag, de egészségkárosító hatása miatt –kis mennyiségben belélegezve is súlyosan roncsolhatja a tüdőt – ma már nem alkalmazzák az építőiparban.
A bontás aprításos módszerrel, speciális bontógéppel történik, ami gyakorlatilag „lecsipegeti” a szerkezetet, így sokkal halkabb és kevesebb porral jár.