Márai Sándor nélkül nincs XX. század
Indul a Márai-emlékév, novemberben nyílik az író-költő pályájáról szóló állandó kiállítás. A Budavári Önkormányzat tavaly döntött arról, hogy 2025. április 11-től egy éven át rendezvénysorozattal emlékezik meg Márai Sándorról, az amerikai magyar emigráció egyik leghíresebb XX. századi tagjáról. A 125 éve született író-költő két évtizedig a Krisztinavárosban élt, alakja elválaszthatatlanná vált a kerülettől. Életpályáját ősztől állandó kiállításon ismerhetjük meg.
Olyan programsorozatot terveztünk, ami a kerületi és a nemzeti identitást, valamint a közösségünket is erősíteni tudja – kezdte köszöntő beszédét Böröcz László. Budavár polgármestere a Márai Sándor Művelődési Házban tartott sajtótájékoztatón április 2-án elmondta, a Márai-emlékév során színházi fesztivállal, vezetett irodalmi sétákkal, beszélgetéssorozattal, rendhagyó irodalomórákkal készülnek, bevonva a kerületi iskolákat. Májustól szeptemberig Márai-esteket szerveznek filmvetítéssel, de lesz képzőművészeti pályázat, versmondó verseny, Márai-emlékfutás és Márai-maraton is, amely az író Egy polgár vallomásai című művének 24 óra alatti felolvasását célozza. Emellett cél a helyi vállalkozók, vendéglátóipari szolgáltatók bevonása is, hogy csatlakozzanak Márai szellemi örökségéhez.

Az emlékév legjelentősebb eseménye a Virág Benedek Házban kialakítandó állandó Márai-emlékkiállítás megnyitása lesz novemberben. „Küldetésünk, hogy a XX. század legnagyobb írójának olyan emléket állítsunk, amit megérdemel, egyúttal alakját, műveit közelebb hozzuk a kerületiekhez” – fogalmazott Böröcz László, aki kifejezte köszönetét a sajtótájékoztatóra érkezett Hankó Balázs miniszternek, hogy a Kulturális és Innovációs Minisztérium 50 millió forinttal járult hozzá a kiállítás létrehozásához.
Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter Márai polgári öntudatát, hazája, nyelve iránti hűségét, valamint irodalmi nagyságát emelte ki beszédében. „Ő az, aki nemzetközi rangra emelte a magyar irodalmat, munkái harmincöt nyelven elérhetők.” Hozzátette, hogy a Márai-kiállítás létrehozását a kulturális kormányzat azért támogatta, hogy a helyi közösségek is megélhessék mindazt, amit Márai Sándornak jelentett saját közössége, nemzete és egykori lakhelye, a Krisztinaváros. Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke úgy fogalmazott: Márai hazatalált. Beszédében Mészáros Tibor Márai-kutatót méltatta, aki munkájával jelentős részben hozzájárult a létrehozandó kiállítás anyagának összeállításához.

Az emlékévet beharangozó eseményen részt vett Jáky Judit, Márai testvérének unokája is, aki nagy jelentőségűnek nevezte, hogy az író Kassa után Budapesten is állandó kiállítást kap. „Nagyon örülök, hogy a kiállítás szervesen beépül a Márai 125 emlékévbe” – fogalmazott lapunknak. A résztvevők a sajtóesemény után emléksétára indultak a Krisztinavárosban. Elsőként Márai egyik törzshelyénél, a valamikori Philadelphia Kávéháznál álltak meg, majd felkeresték az egykori lakóházának helyszínét és a Márai-mellszobrot a Mikó utca 2-nél.
A készülő Márai-kiállítás
A Budavári Önkormányzat fenntartásában működő Virág Benedek Házban a tervek szerint hat szobát rendeznek be Márai Sándor életműve előtt tisztelegve. A tárlat négy téma, korszak köré fog épülni: Márai kassai évei, vándorévei, Budai korszaka, valamint a kényszerű emigráció. A kiállítás része lesz egy kávéházi enteriőr és térkép is, amely a 1920-1930-as évek Budapestjének kávéházi hangulatát és hálózatát mutatja be.

(A cikk a Várnegyed 2025/5. számában jelenik meg)