2026. 06. 25.
időjárás

Hangzó irodalom, mesekoncert, tánc, galérialátogatás, kávéházi élet, vagyis igazi összművészeti találkozó alakult a Múzeumok Éjszakáján a kerület kulturális színterein. A helytörténeti séták látogatottsága arra engedett következtetni, hogy nagyon sokan szeretik a Tabánt és szeretnének többet megtudn Budapest történetéről. Idei kuriózum volt a Márai felolvasómaraton, amelynek keretében kora reggeltől éjjel egyig olvasott fel a több mint száz jelentkező az Egy polgár vallomásai című könyvből, negyedóránként váltva egymást.

A rekkenő hőség ellenére már kora délutántól kíváncsiak voltak a Múzeumok Éjszakája helyi programjaira a kerületből és távolabbról érkezők. Az eseménysorozat kiemelt közösségi akciója volt a Márai felolvasómaraton. Márai Sándor Egy polgár vallomásai című művének egy-egy részletét, egymást váltva 107 ember olvasta fel reggel kilenctől éjjel egyig.

Márai felolvasómaraton

A felolvasást az ötletgazda, Hirtling István Jászai-díjas színművész indította, de részt vett benne Böröcz László polgármester, Fazekas Csilla alpolgármester, Kardos István, a MáraiKult ügyvezető igazgatója, Justin McKenzie Smith, a budapesti brit-, valamint Jonathan Lacôte francia nagykövet is, mint Márai Sándor írásainak ismerői. Felolvasott László Kyra képzőművész, Baranyai László és Horváth Zsombor Marcell zongoraművészek, Boldoczki Gábor trombitaművész, Őze Áron színművész, Mészáros Tibor Márai-kutató és még sokan mások.

A programra a kerület egyházai, iskolái, civil szervezeteinek képviselői és kerületi művészek is csatlakoztak. Az első 50 jelentkezőnek ingyen karszalagot ajánlott fel a kerület. Az olvasás a Márai állandó kiállítás egyik termében kezdődött, majd a szabadban folytatódott. A júniusi extrém hőség ellenére mindenki korábban érkezett a Döbrentei utcai park árnyas lankáira, amelyről már tavaly kiderült, hogy nagyon kellemes nyári piknikhelyszín. A nyári napforduló éjszakáján az utolsó fejezetre néhányan még befutottak, a záró sorokat Kardos István adta át a hallgatóságnak. A Budavári közösségi Nonprofit Kft. a nagy érdeklődésre való tekintettel jövőre ismét megszervezi a hangzó irodalom e különleges alkalmát.

Márai felolvasómaraton

Aki korán érkezett a Virág Benedek Házba, a hazai folk- és világzene repertoárjából merítő Klárisok zenekar táncos mesekoncertjének lehetett részese. Korzenszky Klára énekes, gyermekpszichológus  azonnal bevonta a legfiatalabbakat a közös játékba, amellyel a mese részeseivé lettek.

Klárisok mesekoncert

Az élő irodalom szellemében – kifejezetten a Virág Benedek Házba illő – különleges zenei találkozásra nyílt lehetőség Szűcs Krisztián (Heaven Street Seven, Budapest Bár) és Szálinger Balázs költő jóvoltából. A Szűcsinger formációban egyszerre idézték meg saját korai, hasonló tematikájú verseiket. Olyanok is előkerültek, amelyeket még gimnazistaként fogalmaztak meg életről, halálról, létezésről. Szálinger szerint az idézett soroknak „igencsak van patinája, hiszen még Dante évezredéből valók”.

Szálinger Balázs Szűcs Krisztián

A közönség nagyobb része Szűcsinger-rajongó volt, ezért együtt énekelték a már ismert dalokat, de a jutalomjáték műfajú est arról is szólt, hogy egyes versek dallá alakultak, és meglevő dallamokra új versek születtek.

A valamikori Tabánt megidéző helytörténeti séták – ugyanúgy mint a múlt évben – nagy érdeklődésnek örvendtek. A Hollósi Anita vezette két sétán maximális létszámban, összesen hatvanan vettek részt. Lámpás Rudi sétája a Czakó Kert elől indult, a résztvevők a Tabán legendás helyi figurája szellemét megidézve ereszkedtek le a tabáni domboldalon, hogy felelevenítsék a városrész egykori tereit, zegzugos utcácskáit, nevezetességeit és a hozzá tartozó legendákat. A séta résztvevői a város számos szegletéből érkeztek, de találkoztunk közöttük első kerületiekkel is.

A Tabán katasztrófák sújtotta történetét Balogh Ákos Gergely rakosgatta össze egy-egy helyszínéről  mesélve. Tette ezt azzal a szándékkal, hogy megláthassuk, őriz-e még valamit abból abból a korból a terület, és miért alakult olyanná, amilyennek most látjuk. A séta során természetesen bemutatta a névadót is, akinek 1929-es haláláról a korabeli lapok mindegyike megemlékezett. Széles körben ismert ember volt, mégsem tudjuk, mi lehetett a hivatalos neve. Mindenki csak Lámpás Rudiként ismerte, aki az egykori Kereszt téren ült – ma erre csak egy feszület emlékeztet – innen kísérte le a Döbrentei téri konflishoz az éj sötétjében a járókelőket, kis lámpásával megvilágítva nekik az utat.

A pezsgős galéria-séta a Várnegyed Galériából indult grafikai tárlatvezetéssel. A Tér-Kép Galériában Ivády Holli képzőművész mutatta be egyéni alkotásait, majd  Mészáros Tibor irodalomtörténész avatta be az érdeklődőket a Budára költöztem című kiállítás részleteibe a Virág Benedek Házban. A galéria-túráról nagyon jó visszajelzéseket adtak a résztvevők, amelyről saját bejegyzéseik is tanúskodnak a kiállítóterekben.

 

Fotók: Törő Balázs, Szilléry Éva 

bannerhely
© minden jog fenntartva - várnegyed magazin 2026