2026. 06. 27.
időjárás

A Márai Sándor Művelődési Házban tartották az első magyarországi mikromobilitási konferenciát, amelynek fókuszában az elektromos rollerek álltak. Ahogy arról a legutóbbi lapszámunkban is írtunk, a kérdés az elmúlt időszak megugró balesetei, illetve az e-roller szegmens szabályozatlansága miatt is egyre égetőbb. Köszöntőjében Böröcz László polgármester arról beszélt, a kerület számára kifejezetten fontos a téma, hiszen Budaváron halad át Budapest legforgalmasabb bicikliútja, amit rolleresek is használnak.

A Varga Dániel önkormányzati képviselő társszervezésében megrendezett konferencián közösségi szolgáltatók, szakmai szervezetek és a rendőrség is képviseltette magát. Élénk vita övezte többek között azt, hogy hány – 14 vagy 16 – éves kortól lehetne vezetni ezeket az eszközöket. Szó esett a védőfelszerelésekről, a sebességkorlátozás szükségességéről, de arról is, hogy a biztonságos használatra a fiatalokat érdemes lenne iskolai keretek között is felkészíteni.

Ruszó László rendőr alezredes, az ORFK Közlekedésrendészeti Főosztályának megbízott vezetője elmondta, miközben a közúti balesetek száma csökken, az e-rolleres esetek száma drasztikusan emelkedik, és tavaly már az összes baleset 4,5 százalékát adták. A balesetek túlnyomó többségét, mintegy 70 százalékát maguk a rolleresek okozzák. A halálos esetek túlnyomó többsége pedig az autókkal való ütközés miatt következik be.

Barna Zsolt közúti közlekedési ügyekért felelős államtitkár felszólalásában arról beszélt, ennek az összejövetelnek a tapasztalatait is figyelembe veszik a várható szabályozás kialakításában. A konferenciát követően Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter úgy nyilatkozott, az új KRESZ a júliusban elinduló társadalmi egyeztetést követően a tervek szerint ősszel kerül a kormány elé. A szabályozás biztosan érinteni fogja az elektromos rollereket. Ezzel kapcsolatban a miniszter kijelentette: „Még nincs meg a pontos szabály, de mi is azt szeretnénk, hogy legyen egy életkori korlát […]. A nagy teljesítményűeknél lesz korlátozás, és minden rollerre sebességkorlátozást, 20 vagy 25 km/h-t – még nézzük az európai példákat – szeretnénk bevezetni országszerte.”

Évi 300 millió utazás

A konferencián több nagy, nemzetközi közösségi e-roller szolgáltató is beszámolt tapasztalatairól. A trendek azt mutatják, városon belül leginkább ingázásra használják a járműveket. Leginkább a 18 és 35 év közötti korosztály az, amelyik rollerezik; az átlagéletkor egyébként az idő előrehaladtával kicsit nő. Az idősebbeket az elektromos biciklik beemelésével lehet arra biztatni, hogy ők is mind gyakrabban és többet használjanak kölcsönözhető mikromobilitási közlekedési eszközöket. A statisztikák szerint jelenleg évi 300 millió utazást tesznek meg az EU-ban közösségi e-rollerekkel. Minden negyedik eszközhasználó autós utazást vált ki a roller használatával. Az első pódiumbeszélgetés egyik résztvevője az e-rollereket gyártó magyar cég, a Wermamba Kft. ügyvezetője volt. Nagy Zsombor arról beszélt, hogy ők évente 5 ezer járművet adnak el, amelyek 30 százaléka úgynevezett nagy teljesítményű roller.

(Fotók: Németh Bence/Várnegyed)

bannerhely
© minden jog fenntartva - várnegyed magazin 2026