2025. 01. 24.
időjárás

Kölcsönös alkotói inspiráció jellemezte barátságukat, közösen béreltek lakást Budapesten, majd együtt utaztak Párizsba.  A szürrealizmus 100. évfordulója előtt tiszteleg a Várfok Galéria legújabb kiállítása Rozsda Endre festőművész és Barta Lajos szobrász több évtizedes barátságának bemutatásával. A két művész egymásra hatását a Várfok Galéria egy korábbi tárlata egy alkalommal már részben megidézte, de ilyen átfogóan, mint a Rozsda Endre & Barta Lajos, Séta a térben című jelen válogatáson, itthon még nem volt látható.

Két meghatározó modern képzőművész találkozásának és egy másra hatásának állít emléket a Várfok Galéria legújabb kiállítása. Rozsda Endre (1913, Mohács – 1999, Párizs) és Barta Lajos (1899, Budapest – 1986, Köln) mindketten tagjai voltak a párizsi Európai Iskolának. 1932-ben Budapesten ismerkedtek meg, Barta érdeklődését a tizennégy évvel fiatalabb Rozsda Endre kezdte el a modern művészetek felé irányítani.

Rozsda Endre: Élő természet
Rozsda Endre: Élő természet    Fotó: Várfok Galéria 

Az alkotók 1937-ben már közösen béreltek műtermet Budapesten, majd 1938 tavaszán együtt utaztak Párizsba, ahol közel hat évet töltöttek el a Montparnasse-on lévő rue Schoelcher 11. szám alatti műtermükben. Kölcsönös alkotói inspiráció jellemezte barátságukat. Budapestre 1943-ban hazatérve a két alkotó zsidó származásuk miatt üldözöttként bujkáltak, majd a világháború után, 1945 és 1948 között az Európai Iskola által szervezett több tárlaton is bemutatkozott.

Barta Lajos Elágazás
Barta Lajos: Elágazás

A rezsim nem tűrte a szürrealista és az absztrakt törekvéseket, ezért a csoportot 1948-ban feloszlatta. Barta 1949-ben a Várkert bazársoron kapott műtermet. A mintegy huszonöt évig tartó együttélésük Rozsda újbóli, az 1956-os forradalmat követő végleges Párizsba költözésével ért véget, ám barátságuk életük végéig megmaradt.

Rozsda Endre nagyon jó kapcsolatot ápolt a szürrealizmus pápájával, André Bretonnal, akinek komoly szerepe volt életművének felemelésében, vélhetően ennek a barátságnak köszönhető, hogy 1957-ben részt vett Milánóban a szürrealizmus nagy nemzetközi tárlatán.

A két művész egymásra hatását a Várfok Galéria egy korábbi tárlata már részben megidézte, de ilyen átfogóan, mint a Rozsda Endre & Barta Lajos, Séta a térben című jelen válogatáson, itthon még nem volt látható. Rozsda nagy hazatérése az 1998-as nagy retrospektív tárlata volt, amelyet a Műcsarnok rendezett neki. Szalóky Károly, a Várfok Galéria tulajdonosa azonnal felkereste Rozsdát és a rá következő évben kiállítást szervezett neki a Várfok utcában. Sajnálatos módon erre az évre esett Rozsda Endre halála is.

A Várfok Project Room kiállításán Rozsda sajátos szürrealista világot megidéző tusrajzait mutatják be, melyek különös lényeket, álomszerű figurákat vonultatnak fel, egy időben a párizsi Centre Pompidou a szürrealizmus centenáriuma alkalmából rendezett tárlattal, ahol Rozsda két grafikája is szerepel. A kamaratárlat igazi kuriózumának számítanak Barta Lajos Párizsból érkezett, a nagyközönség számára ritkán látható grafikái. A szobortervek, formakísérletek mellett autonóm érvényű művei is helyet kapnak a kiállításon.

A tárlat január 25-ig lesz látható.

Fotók: Várfok Galéria

(A cikk megjelent a Várnegyed 2024/21. számában)

bannerhely
© minden jog fenntartva - várnegyed magazin 2025