2024. 09. 08.
időjárás

Fél évszázada nyílt meg a budai Várnegyedben az Arany Sas Patikamúzeum, amely számos különlegességet tartogat a látogatónak. Az egyik a rekonstruált alkimista laboratórium, ami misztikus tárgyaival azonnal magával ragadja a múzeumbarátot. A különleges eszközök azt a kort idézik meg, amikor még nem vált élesen ketté a hivatalos orvoslás, a gyógyszerészet és a kuruzslás.

Ha belépünk az Arany Sas Patikamúzeumba, érdemes bal kéz felé pillantást vetnünk a falra, hiszen tipikus alkimista szimbólumokat fedezhetünk fel. Az 1960-as években felfedezett fal festés alapján arra is következtethetünk, hogy az épületben valaha, egészen pontosan a 16. században alkimisták dolgozhattak. Ténykedésüket Dr. Vámos Gabriella, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ – Semmelweis Orvostörténeti Múzeum muzeológusa segít kontextusba helyezni. Rávilágít: bár az orvos és a patikus működési területét már a XIII. századtól különválasztották, ám az orvoshiány miatt az átjárás még sokáig megmaradt a két szakma között. A kapcsolat később is élt az orvosok és a laikus gyógyítók között, mert a tudásbázis akkor még jobbára közös volt.

Az alkímia és a gyógyszerészet különválásának kezdete Paracelsus életének időszakára tehető, vagyis a XVI. századra.

„A gyógyszerészt az különbözteti meg az alkimistától, hogy előbbi természettudományos műveltséggel rendelkezett, és kereskedhetett gyógyszerekkel” – magyarázza Vámos Gabriella. Az alkimisták azért érdekesek a művelődés-, az orvoslás- és a patikatörténet szempontjából, mert miközben kutatták az életelixír előállításának, vagy a fémek arannyá változtatásának titkát, egy sor más jellegű felfedezést tettek, különböző vegyszereket és gyógyszereket fedeztek fel, amelyek az emberiséget szolgálták. Több, az alkimisták által használt eszköz,mint például a lombik, a desztilláló, a mozsár, később a gyógyszerészet eszközeivé (is) váltak.

Arany Sas Patikamúzeum

A XVIII. században Mária Terézia felvilágosult abszolutista rendeleteinek megszületésével teremtődik meg a hivatásos orvoslás háttere. A királynő szüntette be az alkimisták működését, de az egyik vitrinben a XIX. századi patikaedényeken alkimista jeleket fedezhetünk fel, mert azok egészen eddig használatban maradtak, míg helyüket át nem vették a hivatalos gyógyszerészeti jelölések. De nemcsak különleges jeleket láthatunk itt.

Arany Sas Patikamúzeum

Megtekinthetjük a VIII. századi arab alkimista, Geber könyvét, amelyet Nürnbergben adtak ki 1541-ben. Geber egyébként – Arnaldus de Villanovával és Paracelsussal együtt – sokat tett a kémiai ismeretek fejlődéséért.

Labor a hátsó traktusban

Az Arany Sas Patikamúzeum hátsó traktusában alakították ki az alkimista műhelyt, hogy elképzelhessük, hogyan festhetett egykor egy ilyen titokzatos labor. Ez az egyetlen ilyen helyiség az országban. A szakemberek a bejárati ajtó melletti falfestés másolatával díszítették a falat, így visszaköszönnek azok a jelek, amelyeket ott láthattunk.

Arany Sas Patikamúzeum

A fali tárolóban lombikok és edények sorakoznak, a mennyezetről kitömött krokodil csüng le, a falon egy fűrészhal „fűrésze”. Az egyik polcon kitömött bagoly, mellette emberi koponya, kagyló és mozsarak pihennek. A helyiség közepén álló asztalon formalinban polip „tekereg”. Az udvari ablak mellett tűzhely áll, amin a különböző szereket melegíthették.

Arany Sas Patikamúzeum

S hogy mivel találkozhatott az 1540-es években a budai polgár az alkimistáknál? Ha beléphettek, hasonló kép fogadhatta őket. Ha patikaszereket is kínáltak a helyiségben, akkor porokkal, szirupokkal, nyeletekkel, liktáriumokkal (gyógynövényekből mézzel főzött orvosság), kenőcsökkel, tapaszokkal, tinktúrákkal.

Arany Sas Patikamúzeum

Nagy részük növényi alapanyagból készült, jóval kevesebb az állati eredetű vagy az ásványi anyag. Általános használatban volt a méz és a cukor is, amelyekkel nemcsak tartósítottak, hanem a gyógyszerek keserű ízét csillapították. Tapaszokban is használták, amelyeket sebekre helyeztek, mert megfigyelték, hogy a méz és a cukor fertőtlenít.

Arany Sas Patikamúzeum

Mivel még az újkorban is kevés orvos praktizált, Magyarországon pedig különösen, a patikusok sokáig szintén az egészségügyi piac szerves részét képezték. A hivatásos orvosokat és gyógyszerészeket az különböztette meg a laikusoktól, hogy tudtak latinul, jó esetben nyelveket is beszéltek, és rendelkezhettek – az adott kor szintjén álló – anatómiai ismeretekkel. Ugyanakkor nem sokkal több eszköz állt a rendelkezésükre, ami jól megfigyelhető nagy járványok idején: az orvosok ugyanúgy értetlenül álltak a betegségek előtt, mint a laikusok. Nem beszélve az alkimistákról.

(A cikk megjelent a Várnegyed 2024/13-14. számában)

 

bannerhely
© minden jog fenntartva - várnegyed magazin 2024