Másodperc és évmilliók bűvöletében
Az antik és a keresztény kultúra időfelfogásának rejtelmeiről lebbenti fel a fátylat az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) április 11-től látogatható, Az idő arcai című kiállítása.
A hivatalos megnyitón Rózsa Dávid igazgató, dr. Lackner Pál volt tábori püspök, az Evangélikus Országos Gyűjtemény igazgatója, illetve Túri Klaudia, Varga Bernadett és Szovák Márton kurátorok, az OSZK Régi Nyomtatványok Tárának munkatársai mutatták be a tárlatot. „Tavaly nyáron kezdtünk el közösen gondolkodni azon, hogy bemutatható-e az idő dinamikája? Most kiderül, hogy a nemzeti könyvtár mélyéről felhozott időhelyek szóra bírják-e a lineáris, a ciklikus és a pontszerű időt” – fogalmazott Rózsa Dávid. Az intézményvezető szerint a tárlat célja, hogy bemutassák, miként gondolkodtak eleink a történelmi és a saját időről, hogy viszonyultak a jövőhöz, hogyan gondoltak a hétköznapokra és az ünnepekre.
Dr. Lackner Pál volt tábori püspök – Albert Einstein gondolatmenetét idézve – ezt mondta az idő viszonylagosságáról: „A fogorvos székében tátott szájjal ülő számára a beavatkozás pár perce sokkal hosszabbnak tűnik, mint annak, aki a fogó másik végén van. Más az idő alapegysége az atomfizikusnak, aki a másodperc tört részét vizsgál ja, mint a geológusnak, aki évmilliókban mér, és más a teológusnak, aki szerényen csak az örökkévalóságban gondolkodik.”
A tárlat az idő három aspektusát mutatja be három terem segítségével. Az első, lineáris kiállítótérben időrend szerint felépülő művek láthatók: krónikák, régi kalendáriumok, híres emberek ha táridőnaplói. A ciklikus időt bemutató második térben jelenik meg az évek és a napok birodalma. Itt láthatók az egyházi évhez kapcsolódó szerkönyvek, de azt is bemutatják, miként épülnek egymásra jeles napjaink. A harmadik terem a múló pillanatba helyezi a látogatót, ahol különleges eszközök és idézetek segítenek megérteni minden másodperc és a jelen fontosságát. A kiállításon térképek, fotók, órák, plakátok, mozgóképek és hanganyagok is színesítik az élményt. Kiemelt látványosságának számít az 1500 körül készült Pannonhalmi Hóráskönyv, amely külön ebből az alkalomból érkezett Budapestre. A kiállítótérben, virtuális formában a végtelenül hömpölygő időt szimbolizáló Kronosz, illetve az értékes pillanatnyi időt jelképező Kairosz kíséri majd a látogatókat. A kiállítás július 11-ig tart nyitva.
(A cikk megjelent a Várnegyed 2024/5. számában. Nyitókép: OSZK/Visky Ákos)