Mozart nővére a gyermekeinek és a zseni öccsének élt
Új szemszögből szemlélhették a Wolfgang Amadeus Mozartot azok, akik az Idősek Világnapján a Városházán Bősze Ádám zenetörténészt meghallgatták. A nagy sikerre való tekintettel a műsorvezető-zenekritikus kétszer is megtartotta előadását, így több mint kétszázan hallhatták.
Bősze Ádám lebilincselő és szórakoztató előadása elsősorban azt igyekezett megvilágítani, hogy mivé lett volna a ma élő Mozart-mítosz, ha nincsenek olyan önfeláldozó nők és asszonyok, mint testvére Maria Anna Mozart, akit Nannerlnek becéztek és felesége Constance. Mindeközben a barokk és a rokokó túldíszítettsége mögötti valóságot, főként a női önfeláldozó életeket is átélhetővé tette a zenetörténész.
A megjelenteket Böröcz László polgármester köszöntötte, aki hangsúlyozta, az idősek, vagyis „a legrégebben fiatalok” nélkülözhetetlenek a mindennapjainkban, a családok életében. „Nagyszüleimmel együtt nőttem fel, nélkülük most nem állhatnék itt Önök előtt” – fogalmazott a politikus.
A világ egyik legismertebb zeneszerzője Wolfgang Amadeus Mozart élet útja, kivételes tehetsége és csapongó személyisége örök ihletadója a művészeteknek. Bősze Ádám zenetörténész mindjárt előadása elején arra mutatott rá, hogy az így született Mozart-kép általában a nagy zeneszerzőből, a csoda gyerekből és a szenvedélyes szeretőből formálódik. Eközben háttérben marad Maria Anna Mozart, becenevén Nannerl, aki Mozarthoz hasonlóan szintén csoda gyerek volt. „Az emberek akkor is – és most is – kíváncsiak voltak arra, ha valaki, kiváltképpen, ha egy gyerek extrém módon tud valamit, mint ahogy Wolfgang és Nannerl mindketten kivételes módon értettek a zenéhez.” Kiemelkedő csembalista és zongorista volt Mozart testvére, édesapjuk Leopold Mozart kezdetben őt is párizsi és bécsi koncertekre vitte a fiatal Wolfganggal együtt, egy alkalommal még Mária Teréziának is játszottak. A korabeli konvenciók szerint azonban Leopold mégis úgy döntött, hogy Nannerlnek a legfontosabb férjhez mennie, ráadásul egy öt gyermekes megözvegyült gazdag bíróhoz adta lányát, Johann Baptist Franz von Berch told zu Sonnenburghoz.
Noha Mozart Constanze Weberrel kötött házassága után elhidegült testvérétől, halála után Nannerl szerepe a teljes Mozart-életmű szempontjából elvitat hatatlan. Évtizedekkel túlélte öccsét, és ugyan nem volt felhőtlen a viszonya sógornőjével, mégis az előadás zárógondolatában Bősze kiemelte: „Ha a két nő nem tette volna meg mindazt Mozart életművéért, amit életében és azután tett, ma nem ilyen lenne a Mozart-képünk.”
(A cikk megjelent a Várnegyed 2024/18. számában)